reklama

Rozpoczyna się okres szczepień przeciwko grypie. Komu przysługuje refundacja?

Opublikowano:
Autor:

Rozpoczyna się okres szczepień przeciwko grypie. Komu przysługuje refundacja? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zdrowie Początek września to zwyczajowo początek okresu szczepień przeciwko grypie. Na początku września pierwsze partie szczepionek trafiły do aptek. W drugiej połowie miesiąca szczepionki powinny być również dostępne w placówkach medycznych.
reklama

Do Polski w tym roku trafi łącznie około 4 mln dawek, z czego 1,4 mln trafi do aptek, 760 tys. będzie do dyspozycji szpitali i innych zakładów opieki zdrowotnej, a pozostała część kupi Agencja Rezerw Strategicznych. Szczepionki przeciwko grypie będą docierać do kraju w transzach, ostatnia w listopadzie.

Kto za darmo, kto zapłaci?

Szczepionki przeciwko grypie, w przeciwieństwie do tych na COVID-19, dla większości osób są płatne lub refundowane w połowie.

Na bezpłatne dawki mogą liczyć seniorzy powyżej 75 roku życia oraz kobiety w ciąży. Połowę kwoty za szczepionkę zapłacą osoby w wieku 65-74 lata, osoby z chorobami współistniejącymi oraz dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Grupy nieobjęte państwową refundacją mogą skorzystać ze szczepień w pełnej odpłatności.

- Chciałbym wyrazić podziękowania dla Ministerstwa Zdrowia za umieszczenie szczepionki przeciw grypie na liście bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. Kobiety ciężarne podczas trwania epidemii COVID-19 oraz zachorowań na grypę stanowią szczególną grupę obarczoną wyższym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby oraz jej powikłań. Czterowalentna szczepionka przeciw grypie jest bezpieczną metodą zapobiegania grypie, zarówno u matki, jak i jej dziecka, co więcej szczepienie matki chroni nie tylko ją, ale również jej dziecko po narodzeniu – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Krajowy Konsultant w dziedzinie perinatologii.

Kiedy wykonać szczepienie?

Zdaniem ekspertów, początek roku szkolnego to najlepszy czas na zabezpieczenie organizmu przed nadchodzącą falą zachorowań (zarówno na COVID-19, jak i grypę). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby szczepionkę przyjąć w dowolnym momencie od września do końca grudnia. Warto pamiętać, że szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada na okres od stycznia do marca.

- Jesień tego roku oznacza zbiegnięcie się sezonu grypowego z czwartą falą zachorowań na COVID-19, ale także z czasem przeziębień i zachorowań na infekcje grypopodobne. Choroby te dają bardzo podobne objawy, dlatego warto zmniejszyć ryzyko zakażenia się wirusem grypy poprzez szczepienie” – tłumaczy prof. Adam Antczak, przewodniczący rady naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama