- Co roku w Polsce diagnozowanych jest ponad 170 tysięcy chorób nowotworowych, spora część z nich wykrywana jest w zaawansowanym stadium. Problemem jest niedostateczna profilaktyka, ale również kolejki - długi czas oczekiwania na pierwszą wizytę onkologiczną czy badania obrazowe - mówi Aleksandra Ciompała, koordynatorka ds. programów pomocowych Onkofundacji Alivia.
Zgodnie z wynikami tego raportu, średni czas oczekiwania w kraju w trybie normalnym na rezonans magnetyczny to 75 dni, na badanie PET-CT 42 dni, a na tomografię komputerową 32 dni.
- Czas oczekiwania na wykonanie badań w ramach NFZ jest bardzo różny w zależności od ośrodka. Podczas gdy w jednym szpitalu może wynosić parę dni, w innym może to być nawet kilka miesięcy. Zdarza się, że pacjent oczekuje kilka miesięcy na badanie, nie wiedząc że w innym ośrodku w tym samym województwie może je wykonać znacznie szybciej. Skutkuje to opóźnieniem w rozpoczęciu leczenia i tym samym zmniejsza szanse na wyzdrowienie - mówi Aleksandra Ciompała, koordynatorka ds. programów pomocowych Onkofundacji Alivia.
W Pomorskim na tomografię komputerową czeka się średnio 29 dni, a na rezonans magnetyczny 94 dni. Gdańsk jednocześnie wypada lepiej i gorzej od wojewódzkiej średniej. Dlaczego?
Na tomografię komputerową w Gdańsku poczekamy średnio trzy dni, co daje nam pozycję najszybszej tomografii w województwie. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku rezonansu magnetycznego - w naszym mieście na tę formę badania poczekamy 236 dni. W innych, pomorskich miastach można jednak dostać się nieco wcześniej na rezonans, niż w Gdańsku - w Chojnicach czas oczekiwania wynosi około 13 dni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.