reklama

Legionelloza w Gdańsku. Czy jest się czego obawiać?

Opublikowano:
Autor:

Legionelloza w Gdańsku. Czy jest się czego obawiać? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zdrowie Rośnie w Polsce występowanie nowej choroby zakaźnej - legionellozy. Na południu kraju zmarło z jej powodu już 18 osób. Czy dotarła już do Gdańska?
reklama

Bakteria legionella wywołała zamęt w Polsce w przeciągu ostatnich kilkunastu dni. Od połowy sierpnia zaczęły pojawiać się przypadki śmiertelne zachorowania na legionellozę. Jak do tej pory wirusa wykryto u 157 osób, z czego 18 zmarło. Większość na Podkarpaciu. Obecnie najbardziej narażone są województwa: podkarpackie, wielkopolskie, małopolskie oraz lubelskie.

Największe ognisko znajduje się w Rzeszowie oraz powiecie rzeszowskim. Tam potwierdzono około 100 przypadków zachorowania na legionellozę. Natomiast w województwie pomorskim zarejestrowano do tej pory siedem przypadków, z czego ostatni na przełomie lipca i sierpnia.

Jak zapewnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku prowadzony jest zintensyfikowany nadzór ciepłej wody użytkowej, tak aby nie dopuścić do pojawienia się bakterii.

- Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą nadzór nad jakością ciepłej wody użytkowej w myśl obowiązujących przepisów. Z uwagi na fakt, że wysokie temperatury powietrza sprzyjają namnażaniu się bakterii z rodzaju Legionella w instalacjach wewnętrznych, nadzór Państwowej Inspekcji Sanitarnej w tym zakresie został zintensyfikowany - tłumaczy Zbigniew Zawadzki, rzecznik prasowy WSSE w Gdańsku.

Obecnie woda jest badana we wszystkich województwach, również w pomorskim. Inspektorzy sanitarni regularnie pobierają próbki w wytypowanych punktach, które trafiają do laboratorium.

Co to jest legionella?

Legionella pneumophilia to bakteria występująca w naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych, a także w glebie. Wirus może powodować dwie choroby: gorączkę Pontiac, czyli infekcję o przebiegu grypopodobnym oraz legionellozę (inaczej choroba legionistów), która objawia się jako zapalenie płuc wymagające natychmiastowej hospitalizacji.

Na legionellozę najbardziej narażone są osoby starsze, zmagające się z nowotworami. Choroba występuje nagle i zazwyczaj objawia się złym samopoczuciem, bólami mięśni oraz gorączką. Często pojawia się także: biegunka, silne bóle głowy, kaszel, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, dreszcze oraz zaburzenia świadomości. Pierwsze objawy można zaobserwować po 2-10 dniach od zakażenia.

Legionelloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Zakazić możemy się jedynie, wdychając powietrze, w którym znajduje się aerozol skażonej wody. Bakteria nie przenosi się z człowieka na człowieka ani drogą pokarmową.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama