Odkrycia dokonali dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalneg GUMed oraz dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych UG oraz współpracujący z nimi lekarze weterynarii. Przebadali oni 91 norek hodowlanych pod kątem obecności różnych koronawirusów. W wyniku badań okazało się, że 8 spośród przebadanej grupy norek jest zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Jest to pierwszy w naszym kraju zakażenia zwierząt hodowlanych tym wirusem.
Wymazy z gardła od norek pobrano w jednej z ferm hodowlanych na terenie województwa pomorskiego. W badaniu RT-PCR wykorzystano testy dwugenowe oparte na takim samym protokole jak ten stosowany w diagnostyce człowieka. Teraz trwają pogłębione badania genetyczne, które mają odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. pochodzenia wirusa.
Uzyskane wyniki wskazują na możliwość przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na norki. W badaniach laboratoryjnych prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych w Europie i na świecie potwierdzono eksperymentalnie możliwość zakażenia wielu gatunków zwierząt takich jak norki, chomiki, króliki, nietoperze, makaki i gryzonie - mówi prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.
Trójmiejscy naukowcy podkreślają, że w związku z dokonanymi odkryciami niezbędny jest wzmożony monitoring epizootiologiczny, a także podniesienie standardów bioasekuracji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.