Od kilku miesięcy oczy całego kraju skierowane są na niewielką gminę Choczewo, gdzie w 2038 roku uruchomiony będą wszystkie trzy reaktory w pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Chociaż pracę nad budową pierwszego reaktora mają ruszyć dopiero za rok, to już teraz pochwalono się ważnym krokiem w tym kierunku.
Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tuż przed końcem 2024 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał pozytywną decyzję środowiskową dla budowy drogi krajowej do elektrowni jądrowej „Lubiatowo-Kopalino”. Obecnie GDDKiA czeka na podobną decyzję w sprawie odcinka trasy od DW213 do węzła Łęczyce na S6.
Kolejnym krokiem będzie wyłonienie wykonawców robót w systemie Projektuj i buduj dla każdego z odcinków. W tym momencie wszystkie etapy znacząco przyśpieszą, ponieważ pozostanie opracowanie projektu budowlanego, uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji i rozpoczęcie prac.
Mieszkańcy skorzystają na budowie elektrowni atomowej
Jak podkreśla gdański oddział GDDKiA, wspomniana inwestycja drogowa nie będzie miała tylko strategicznego znaczenia dla budowy elektrowni atomowej. Skorzystają z niej bowiem okoliczni mieszkańcy, bowiem odciąży ona lokalne drogi, skróci czas przejazdu do Trójmiasta, a także obniży poziom hałasu, drgań oraz ilości zanieczyszczeń emitowanych przez transport.
Budowa drogi krajowej do elektrowni jądrowej to ważna inwestycja nie tylko z perspektywy strategicznej, ale również z punktu widzenia mieszkańców tamtejszych terenów. Nowa trasa zwiększy przepustowość układu komunikacyjnego, odciąży sieć dróg lokalnych, a dodatkowo skróci czas przejazdu między Trójmiastem i nadmorskimi miejscowościami w gminie Choczewo. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo i komfort podróżnych. Będzie miała również kluczowe znaczenie w sezonie turystycznym, stanowiąc alternatywę dojazdu nad Bałtyk — informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.