reklama

Miliardy na budowę „atomówki” nie w tym roku? Spółka będzie musiała poczekać

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Projekt Polskie Elektrownie Jądrowe

Miliardy na budowę „atomówki” nie w tym roku? Spółka będzie musiała poczekać - Zdjęcie główne

foto Projekt Polskie Elektrownie Jądrowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PomorzeRada Ministrów zadecydowała o przekazaniu 60,2 miliarda złotych na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Wsparcie finansowe ma być zrealizowane w latach 2025-2030, a inwestycja, za którą odpowiada spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), jest kluczowym elementem transformacji energetycznej kraju.
reklama

Gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia atomowa

Elektrownia powstanie w m. Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo). Elektrownia będzie składać się z trzech reaktorów typu AP1000 dostarczonych przez amerykański koncern Westinghouse. Każdy z reaktorów osiągnie moc elektryczną do 1250 MWe, co daje łączną moc 3750 MWe. Chłodzenie reaktorów zapewni woda z Bałtyku, transportowana rurami o długości 5,5 km.

Wielo miliardowe wsparcie od rządu

Rząd przewiduje, że 30% kosztów inwestycji zostanie pokryte z kapitału własnego, natomiast 70% środków pochodzić będzie z finansowania zewnętrznego. Wśród potencjalnych kredytodawców znajdują się międzynarodowe agencje kredytów eksportowych, wspierające dostawę technologii przez zagraniczne firmy.

reklama

Skarb Państwa będzie odgrywał rolę gwaranta wierzytelności, co wiąże się z dodatkową odpowiedzialnością finansową.

– Elektrownia jądrowa, która realizowana będzie na Pomorzu, to unikatowy projekt w historii Polski. Jego skala i znaczenie dla interesu państwa i bezpieczeństwa energetycznego, ma charakter precedensowy. Inwestycja ma osiągać moc elektryczną do 3750 MWe - informuje rząd. 

Środki będą przekazywane w formie podwyższenia kapitału zakładowego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, poprzez wnoszenie wkładu pieniężnego. Możliwe będzie także podwyższenie kapitału zakładowego spółki poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego – skarbowych papierów wartościowych.

reklama

Kluczowa spółka na pieniądze musi poczekać

Miliardy złotych wsparcia na budowę elektrowni atomowej na Pomorzu muszą poczekać. Dotacja to nie jest jedynie decyzja Warszawy, a także Brukseli, która musi zająć stanowisko w sprawie.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, do udostępnienia jądrowej spółce nowych środków przewidzianych przez specustawę może w tym roku w ogóle nie dojść. Uruchomienie procedury zmierzającej do podniesienia kapitału zakładowego będzie mogło nastąpić dopiero w momencie, gdy Komisja Europejska wyda zgodę na pomoc publiczną i z uwzględnieniem określonych przez nią zasad".

Według gazety do wypłacenia pierwszej transzy może dojść dopiero w 20026 roku.

reklama

Przygotowania do realizacji i korzyści energetyczne oraz ekologiczne

Projekt wymaga rozbudowy infrastruktury transportowej. W 2026 roku ma zostać oddana do użytku techniczna droga umożliwiająca transport elementów elektrowni do lokalizacji budowy. Wykonawcą tej drogi jest firma Budimex, a całość przedsięwzięcia nadzorują Polskie Elektrownie Jądrowe.

Elektrownia jądrowa w Choczewie ma stać się jednym z filarów polskiego systemu energetycznego. Roczna produkcja energii pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 6 milionów gospodarstw domowych. Dzięki technologii jądrowej uda się znacząco ograniczyć emisję CO₂, redukując ją o około 9 milionów ton rocznie, co wspiera realizację celów klimatycznych Polski.

reklama

Technologia i partnerstwo międzynarodowe Reaktory AP1000 to nowoczesne jednostki charakteryzujące się wysokim poziomem bezpieczeństwa i efektywności. Amerykański koncern Westinghouse, wspierany przez firmę Bechtel, odpowiada za dostarczenie technologii i jej wdrożenie.

Kiedy powstanie elektrownia na Pomorzu?

Pierwotny harmonogram budowy elektrowni zakładał jej uruchomienie w 2033 roku, jednak termin ten okazał się nierealny. Obecnie przewiduje się, że pierwszy blok elektrowni zostanie uruchomiony w 2035 roku, a energia popłynie do krajowego systemu elektroenergetycznego rok później. Kolejnym wyzwaniem są potencjalne opóźnienia oraz rosnące koszty realizacji.

Jeśli projekt zakończy się sukcesem, może stać się fundamentem kolejnych inwestycji w energetykę jądrową w Polsce.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama