Konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną rewitalizacji ulicy Partyzantów we Wrzeszczu zorganizowała dla swoich studentów Politechnika Gdańska we współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku. Studenci, którzy podjęli się wyzwania, musieli przedstawić swoją koncepcję w czterech blokach. Pierwszy z nich dotyczył wykonania analizy komunikacyjnej pod kątem zmiany organizacji ruchu w dzielnicy. Drugim elementem było przekształcenie ulicy Partyzantów w woonerf. Jest to forma ulicy, na której położono szczególny nacisk na poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu. Woonerf łączy funkcję deptaku, ulicy, parkingu oraz miejsca spotkań mieszkańców. Nie ma na nim podziału na jezdnię i chodników. W zamian pojawiają się nim elementy małej architektury zniechęcające do tranzytowego ruchu pojazdów samochodowych.
Ponadto w swoich pracach studenci musieli zaproponować zagospodarowanie działki na roku ulic Partyzantów i Sosnowej, tak, aby spełniała wymagania obowiązujecego planu zagospodarowania przestrzennego. W koncepcjach uczestnicy konkursu musieli także zaproponować zagospodarowanie terenu przed historycznym budynkiem straży pożarnej.
- Naszym studentom udało się przygotować szereg projektów reprezentujących wysoki poziom rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych dla tego obszaru. Zwycięska praca wyróżnia się ciekawym układem urbanistycznym i wyważoną kompozycją obydwu pierzei ul. Partyzantów – uzasadnia wybór prof. Antoni Taraszkiewicz, przewodniczący sądu konkursowego. – Na uwagę zasługuje rozwiązanie dotyczące placu usytuowanego u zbiegu ulic Partyzantów i Sosnowej, a także dbałość o ochronę istniejącej zieleni i wprowadzenie nowych jej elementów, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy terenami otwartymi a zabudowanymi. Autorom pracy udało się również dopasować architekturę projektowanych budynków do skali i charakteru dzielnicy, a także przedstawić szereg interesujących rozwiązań funkcjonalnych - dodaje.
Główna nagroda w konkursie wynosi 7 tysięcy złotych. Zaszczytne pierwsze miejsce zdobył projekt autorstwa Agaty Fijałkowskiej, Luizy Skrzypkowskiej i Pauliny Zdanowicz. Komisja konkursowa przyznała zespołowi nagrodę m.in. za:
- podkreślenie wysokim przejściem bramnym z akcentem wysokościowym w proponowanej nowej zabudowie osi ulicy Sosnowej w kierunku dworca PKP Gdańsk-Wrzeszcz,
- zrównoważone proporcje pomiędzy przestrzenią otwartą a proponowaną zabudową,
- podzielenie proponowanych pierzei zabudowy na segmenty korespondujące z istniejącą zabudową historyczną,
- funkcjonalne rozwiązania na kilku kondygnacjach obiektu sportowego.
Drugą nagrodę w wysokości 5000 złotych otrzymał zespół Julii Makowskiej i Magdaleny Prauzińskiej, a trzecia nagroda w wysokości 3000 złotych powędrowała do Hanny Adamczyk, Magdaleny Czopki i Pauliny Bednarskiej.
Dodatkowo komisja konkursowa przyznała pięć wyróżnień. Prace oceniał sześcioosobowy sąd konkursowy, w którego skład weszli:
- prof. dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz (Politechnika Gdańska Wydział Architektury)- przewodniczący sądu
- prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański (PG WA)
- dr inż. arch. Tomasz Szymański (PG WA)
- prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens (Urząd Miejski Biuro Architekta Miasta)
- mgr. inż. arch. Bogusław Rutecki (UM Wydział Urbanistyki i Architektury)
- mgr. inż. arch. Piotr Smolnicki (Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny i GZDIZ)- sędzia referent
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.