Narodowy Spis Powszechny trwa już prawie pół roku. Czas na dokonanie spisu, obywatele mają jedynie do 30 września. Dane Urzędu Statystycznego wskazują, że jeszcze spora część mieszkańców Gdańska obowiązek spisowy zostawiła na ostatnią chwilę.
- Według stanu z końca minionego tygodnia w Gdańsku mieszkania w których zakończono lub rozpoczęto spis stanowiły blisko 80% ogółu mieszkań - mówi Zbigniew Pietrzak, rzecznik prasowy Urzędu Statystycznego w Gdańsku.
Oznacza to, że obowiązku spisowego nie dopełniono w co piątym mieszkaniu Gdańska. Jak zauważa Zbigniew Pietrzak w rozmowie z Pulsem Gdańska, ze statystyk Wojewódzkiego Biura Spisowego wynika, że najsłabiej spisują się osoby w wieku 30 - 45 lat. Chętnie spisują się osoby młode, które korzystają głównie z samospisu internetowego oraz osoby starsze, które korzystają z metody telefonicznej oraz punktów stacjonarnych.
Punkty w dzielnicach, noc spisowa
Urzędnicy z gdańskiego magistratu i pracownicy Urzędu Statystycznego starają się zachęcać, aby mieszkańcy obowiązkowego spisu nie zostawiali na ostatnie dni.
- W celu umożliwienia spisania się osobom, które do tej pory z różnych powodów nie dokonały tego uruchomiane są sukcesywnie mobilne punkty spisowe organizowane w wielu dzielnicach naszego miasta. Ich aktualny wykaz znajduje się na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Gdańsku pod adresem gdansk.stat.gov.pl w zakładce Mobilne punkty spisowe - mówi Zbigniew Pietrzak.
Nadal można też spisać się przez internet oraz dzwoniąc na infolinię spisową. Osoby, które nie uzupełniły formularza spisowego mogą spodziewać się telefonu lub odwiedzin rachmistrza.
W najbliższą sobotę zaplanowano jeszcze jedną dużą akcję zachęcającą do uczestnictwa w Narodowym Spisie Powszechnym - Noc spisową. Od godziny 8.00 do 24.00 będzie możliwość dokonania spisu w wybranych punktach.
- Na terenie Gdańska będzie to na pewno siedziba Urzędu Statystycznego oraz stanowisko spisowe w Urzędzie Miejskim - zaznacza Zbigniew Pietrzak, rzecznik prasowy Urzędu Statystycznego w Gdańsku.
Odmowa jest karana
Każdy obywatel ma obowiązek przekazać informacje rachmistrzowi, jeżeli ten zadzwoni lub odwiedzi go w domu.
- Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, respondent nie może odmówić rachmistrzowi realizacji wywiadu i przekazania danych w ramach spisu powszechnego - zaznacza rzecznik Urzędu Statystycznego w Gdańsku.
Do tej pory w związku z kategoryczną odmową udziału w spisie, wobec kilku osób toczy się postępowanie, które może zakończyć się karą grzywny. Jedno z postępowań dotyczy mieszkańca Gdańska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.