reklama

Sfotografował Gdańsk z ponad 100 km. Jak to zrobił?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Paweł Kłak

Sfotografował Gdańsk z ponad 100 km. Jak to zrobił? - Zdjęcie główne

foto Paweł Kłak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdańsk Okazuje się, że Gdańsk można zauważyć nawet z województwa warmińsko-mazurskiego. Udowodnił to fotograf Paweł Kłak. Gdzie kryje się sekret wykonanego przez niego zdjęcia?
reklama

Paweł Kłak to fotograf, którego zdecydowanie można określić mianem miłośnika nietypowych fotografii. Specjalizuje się w robieniu zdjęć obiektom z jak największej odległości. W jego portfolio możemy znaleźć m.in. zdjęcie Łodzi, wykonane z Varso Tower w Warszawie, oraz zdjęcie Tatr, zrobione z województwa łódzkiego. 

Chociaż Kłak do tej pory pracował na południu kraju, to za swój kolejny cel obrał północ Polski. Na swojej stronie dalekiewidoki.pl zapowiedział, że przez najbliższe miesiące, a może nawet lata, skupi się na tej lokalizacji.

Jak powstało zdjęcie? 

Podczas wykonywania zdjęcia autora od poszczególnych obiektów dzieliły:
   • 104 km od Chwaszczyna,
   • 93,8 km od Olivia Star,
   • ok. 88,5 km od kominów elektrociepłowni,
   • ok. 82 km od kominów rafinerii.

Zdjęcie wykonane przez Pawła Kłaka. Widać na nim charakterystyczne dla Gdańska obiekty

Wykonanie fotografii umożliwiły przede wszystkim doskonałe warunki pogodowe. 

— Dzień wcześniej, w niedzielę 28 lipca 2024 roku, nastąpiła wymiana mas powietrza na chłodniejsze, polarno-morskie z zachodu, przy dość silnym wietrze. Na Mazurach porywy wiatru sięgały 90 km/h. Powietrze było więc czyste, pozbawione pyłów, a widzialność bardzo dobra. Pozwoliło to w ciągu dnia uwiecznić na zdjęciach tak odległe obiekty, jak oddalony o 104 km maszt RTCN Gdańsk Chwaszczyno. W nocy pojawiła się lekka inwersja temperatury, co poskutkowało zwiększoną refrakcją atmosferyczną. Dzięki silniejszemu załamaniu światła w atmosferze na horyzoncie pojawiły się obiekty Gdańska (81-94 km) — pisze na swojej stronie internetowej Paweł Kłak.

Autor przyznaje, że istnieje szansa na uchwycenie Gdańska z jeszcze większej odległości. Taką możliwość daje Dylewska Góra, czyli najwyższe wzniesienie północno-wschodniej Polski, z której mógłby być widoczny RTCN Gdańsk. Oba miejsca dzieli odległość 140 km.

Kłak za swój kolejny cel obrał wykonanie zdjęcia duńskiego Bornholmu z okolic Koszalina lub Kołobrzegu. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama