We wtorek, 28 czerwca świętowaliśmy Światowy Dzień Bursztynu. Tego dnia w Gdańsku już po raz drugi, został pobity rekord Guinessa na największą bryłę bursztynu na świecie.
– Gdzie, jak nie w Gdańsku, w Światowej Stolicy Bursztynu, w Światowym Dniu Bursztynu mamy bić światowy rekord Guinnessa? Wszyscy trzymamy kciuki, aby gwiazda dzisiejszego dnia, ta bryła, osiągnęła rekord i rozsławiła jeszcze bardziej Muzeum Bursztynu, które stało się nową ikoną i miejscem spotkań, chętnie odwiedzanym przez gości z całego świata – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Cieszę się, że drugi gdański rekord Guinnessa jest związany z symbolem naszego miasta - bursztynem, którym się szczycimy, i na którym chcemy budować historię i tożsamość Gdańska.
Zwycięzca tytułu znajduje się w Gdańskim Muzeum Bursztynu.
– Dziś obchodzimy Światowy Dzień Bursztynu. Jest to święto, które ma promować bursztyn oraz wyroby bursztynnicze i ich twórców. Niezmiernie się cieszę, że to święto po raz pierwszy obchodzimy w nowej siedzibie w Wielkim Młynie – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Mam nadzieję, nasze muzeum i dzisiejsza uroczystość przyczynią się do promocji bursztynu i pokazywania go w szerokim kontekście oraz bogactwie form.
Rekordowy bursztyn na co dzień jest prezentowany w gablocie znajdującej się w muzeum, dzięki temu każdy odwiedzający może go zobaczyć. Rekordzista przebił poprzedniego o prawie 18 kilogramów. Zwycięzca waży 68,2 kg, a jego wymiary wynoszą 74 x 57,1 x 42,1 cm, zaś jego poprzednik 50,4 kg, a wymiary wynoszą 55 x 50 x 42 cm.
Warto zaznaczyć, że rekordzista pochodzi z kopalni węgla brunatnego z okolic miasta Gunung Tua w północnej Sumatrze. Został on zakupiony w 2021 roku za kwotę 140 tysięcy złotych.
Sumatrzański jest zaliczany do bursztynów indonezyjskich. Powstał on około 20-23 mln lat temu. Można go znaleźć w Azji południowo-wschodniej w Indonezji i Malezji. Jest zbudowany z żywicy, która pochodzi z drzew liściastych znajdujących się w lasach równikowych Azji. Jest to jeden z niewielu bursztynów, które znajdują się na złożach pierwotnych węgla brunatnego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.