reklama

"Pierwsza sesja" i komisje Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Gdańsk Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska działa w Gdańsku od prawie 10 lat. Jak wygląda pierwsza sesja i czym zajmują się komisje stałe w MRMG?
reklama

Nowy Ratusz to miejsce gdzie obradują zarówno dorośli radni, jak i młodzi. Kiedyś było to naczelne dowództwo Siedemnastego Korpusu Armijnego, następnie dom komisarza Ligi Narodów, później klub Żak i od 2000 roku oficjalna siedziba Rady Miasta Gdańska.

Wejście po raz pierwszy na salę obrad w Nowym Ratuszu jest ogromnym stresem dla nowo wybranych radnych. Ogromna przestrzeń, olbrzymie żyrandole i herb miasta wiszący nad stanowiskiem prezydium nadają sali obrad powagi.

Pierwsza sesja MRMG

Posiedzenie pierwszej sesji młodzieżowej rady rozpoczyna się ona od przemówienia gości i przewodniczącego dorosłego odpowiednika, który następnie przystępuje do prowadzenia sesji. Prowadzi ją do momentu wybrania w głosowaniu tajnym przewodniczącego Młodzieżowej Rady.

Komisje

Po pierwszej sesji MRMG nowo wybrany przewodniczący przygotowuje porządek obrad drugiej, Na niej zostaną powołane komisje stałe MRMG. Podczas sesji radni zdecydują, jakie komisje zostają powołane. Obowiązkowo musi być wśród nich komisja rewizyjna. Najczęściej powołuje się trzy komisje: edukacji, kultury i sportu oraz promocji. Radny nie ma obowiązku należenia do którejkolwiek z komisji.

Obowiązki Komisji

Komisja promocji zajmuje się promowaniem młodzieżowej rady w mediach społecznościowych czy na wydarzeniach miejskich. Rewizyjna sprawdza czy Rada działa zgodnie ze statutem. Komisja Edukacji zajmuje się działaniami związanymi z edukacją, a Komisja Kultury i Sportu z działaniami wynikającymi z jej nazwy. To od członków rady i ich wyobraźni zależy gdzie kończą się pomysły na działanie.      

O komentarz na temat pracy komisji poprosiłem przewodniczącego Komisji Promocji Jakuba Kurasa, wiceprzewodniczącą komisji Kultury i Sportu Julię Monkiewicz i przewodniczącego Komisji Edukacji Alana Dargacza.

Czym zajmuje się Twoja komisja?

Przewodniczący Komisji Edukacji Alan Dargacz: Komisja Edukacji stara się wskazać czego potrzebują uczniowie gdańskich szkół, jak czują się przechodząc przez system edukacji, jakie problemy ich spotykają. Nie mamy ściśle określonych obowiązków dlatego staramy się wykazać kreatywnością. Nasza praca polega głównie na zadawaniu pytań, co jest źle, co możemy zmienić?

Wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Sportu Julia Monkiewicz: Nasze działania skupiają się wokół obszaru kultury i sportu. Do tej pory udało się nam zrealizować gry terenowe, konkursy, turniej szachowy oraz zbiórkę rzeczy dla hospicjum.  Ze względu na panującą pandemię nasze działania są znacznie utrudnione, pomimo tego staramy się wychodzić z nowymi inicjatywami, które pozwolą młodym na spędzenie czasu w nieco inny sposób.

Przewodniczący Komisji Promocji Jakub Kuras: Moja komisja składa się z dziesięciu członków, zajmujemy się promowaniem MRMG „na zewnątrz”, ale mam wrażenie, że w tej kadencji przejęliśmy też część zadań komisji edukacji. Obsługujemy media społecznościowe, tworzymy posty, spoty video, ale działamy także „w terenie”.

Jakie było Wasze najbardziej udane działanie?

Przewodniczący Komisji Edukacji Alan Dargacz: Naszym największym sukcesem w tej kadencji był cykl wywiadów, w którym pytaliśmy przykładowo gdańskich pedagogów o to jak wygląda edukacja w czasie pandemii.

Wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Sportu Julia Monkiewicz: Z pewnością zbiórka dla hospicjum im. Księdza Dutkiewicza organizowana przy współpracy z ruchem Gdańsk Bez Granic oraz turniej szachowy. Zbiórka cieszyła się naprawdę dużym zainteresowaniem, a osoby chcące ją wesprzeć przynosiły rzeczy do samego końca. W turnieju wzięło zaś udział ponad 300 osób, po ponad 4 godzinach jego trwania na podium znalazło się aż 14 uczestników.   

Przewodniczący Komisji Promocji Jakub Kuras: Za nasz największy sukces uważam drugi Raport o Zdalnej Edukacji w Gdańsku, który powstał z inicjatywy Promocji i w jego tworzenie zaangażowało się sześciu z dziesięciu członków komisji. Jego ogromny rozgłos był dla nas ogromnym zaskoczeniem. Ponad 6300 głosów, które oddali w ankiecie gdańskie uczennice i uczniowie, pozwolił doskonale zobrazować problemy młodych gdańszczan, które spotykają ich przy dobiegającej już końca edukacji zdalnej.

Jakie są plusy pracy w komisji?

Przewodniczący Komisji Edukacji Alan Dargacz: Zazwyczaj łatwiej jest zorganizować pracę w wąskim gronie, kiedy do jednej akcji włączałaby się cała Rada mógłby powstać chaos, komisja jeśli jest dobrze prowadzona mobilizuje nas do pracy, przynależność do niej zobowiązuje przecież do konkretnych działań.

Wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Sportu Julia Monkiewicz: Największym jest możliwość realizowania własnych inicjatyw, promocja ich oraz sam fakt tego, że się udały.

Przewodniczący Komisji Promocji Jakub Kuras: Działanie w komisji to współpraca z wieloma, różnymi ludźmi. To ogrom czasu spędzony z innymi podczas organizowania różnych wydarzeń, konkursów i innych inicjatyw. To świetna zabawa dla osób, które lubią działać, a szczególnie tych, które lubią działać i pracować w większych grupach! Komisja Promocji to jeden z najaktywniejszych zespołów w całej Radzie, więc współpraca z naszymi radnymi to czysta przyjemność.

Jakie są minusy pracy w komisji?

Przewodniczący Komisji Edukacji Alan Dargacz: Zastanawiając się czy są jakieś minusy pracy w komisji, myślę że największym minusem jest to że łatwo doprowadzić do sytuacji żeby taka komisja przestała działać, jeśli nie mamy pomysłu na pracę w komisji może się stać ona sztuczną strukturą do której przynależą pewne osoby.

Wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Sportu Julia Monkiewicz: Przede wszystkim jest to angażowanie dużej ilości czasu podczas każdej realizowanej inicjatywy. Nasza komisja liczy 14 osób, pomimo tego w działania angażuje się zazwyczaj mniej niż 5. W związku z tym praca jest znacznie utrudniona i wymaga dużo więcej zaangażowania.

Przewodniczący Komisji Promocji Jakub Kuras" Co do minusów to ciężko mi je wymienić. W wielu komisjach zauważyć można problem nieaktywnych członków, takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, ale niestety się zdarzają.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama