9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa. Święto ustanowione zostało jeszcze za czasów Związku Radzieckiego w 1945 roku. Z założenia ma upamiętniać zakończenie II wojny światowej w Europie i pokonanie III Rzeszy. Z tego powodu na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Gdańsku pojawił się dzisiaj konsul Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Siergiej Siemionow, aby złożyć na nekropoli wieniec. Został tam jednak przywitany przez ukraińskich aktywistów.
Od rana teren był zabezpieczony przez patrole policji ze względu na protest. Zebrani Ukraińcy na bramie cmentarza wywiesili białe prześcieradła pokryte czerwoną farbą, a także plakaty z hasłami typu: "Nigdy więcej" czy "Stop Russian Genocide".
- Akcja na terenie cmentarza miała na celu pokazanie zakłamania i hipokryzji rosyjskiej narracji o bohaterstwie i zwycięstwie. Rosja jest krajem agresorem, krajem terrorystycznym, krajem, który wciągnął Europę w nową wojnę. Dzisiejsza Rosja to zmodernizowana kopia nazistowskich Niemiec. Składanie kwiatów na grobach tych, którzy zginęli w 1945 roku, podczas gdy ukraińskie miasta są ostrzeliwane, a ludność cywilna zabijana, a miliony ludzi stracili dach nad głową to szczyt hipokryzji - mówi nam prof. Marta Koval ze Związku Ukraińców w Polsce.
W tle hymny Polski i Ukrainy
Konsul Siemionow na cmentarz przybył około południa i wraz z rosyjską delegacją złożył kwiaty na grobach żołnierzy Armii Czerwonej. W tle natomiast słyszalne były hymny Polski i Ukrainy puszczone przez protestujących. Pokazywali również zdjęcia zbombardowanych ukraińskich miast.
- Nieliczna delegacja Konsulatu Federacji Rosyjskiej próbowała udawać, że nas nie ma. Ale kiepsko im to poszło - dodała Koval.
Podobne protesty były organizowane dzisiaj także w innych polskich miastach. W Warszawie ambasador Rosji został powitany na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przez zebranych krzykiem. W taki sposób chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec wciąż trwającej rosyjskiej agresji na terenie Ukrainy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.