reklama

Pierwszy bursztyn w kosmosie

Opublikowano:
Autor:

Pierwszy bursztyn w kosmosie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdańsk29 maja 2025 roku z Gdańska w kosmos poleci fragment bursztynu bałtyckiego. To pierwsza w historii misja, w której symbol Pomorza opuści Ziemię, by po powrocie wzbogacić zbiory Muzeum Bursztynu i dostarczyć naukowcom unikalnych danych o wpływie warunków kosmicznych na ten cenny surowiec.
reklama

29 maja 2025 roku na pokładzie misji IGNIS w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleci fragment bursztynu bałtyckiego. To pierwszy przypadek w historii, gdy ten symbol Gdańska opuści Ziemię. Wraz z polskim astronautą dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim w przestrzeń kosmiczną trafi bryłka znaleziona na plaży w Sobieszewie, której druga połowa pozostanie na Ziemi i już czeka w Muzeum Bursztynu.

– Fragment bursztynu, który 29 maja poleci w kosmos wraz z dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, to doskonały sposób na promocję Gdańska jako światowej stolicy bursztynu. To też unikalna szansa na sprawdzenie, jak ten surowiec zachowa się w warunkach kosmicznych – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

reklama

Bursztyn został podzielony na dwie części. Większa poleci w kosmos, mniejsza pozostanie na wystawie. Po zakończeniu misji obie części zostaną porównane przez specjalistów Muzeum Bursztynu. Celem jest zbadanie wpływu promieniowania i nieważkości na strukturę kopalnej żywicy.

– W naszym laboratorium bursztyn został szczegółowo przebadany i potwierdziliśmy, że to autentyczny bursztyn bałtycki. Wysłanie tej próbki w przestrzeń kosmiczną pozwoli nam sprawdzić, jak kopalna żywica reaguje na warunki promieniowania kosmicznego i nieważkości. To cenna wiedza dla przyszłych badań – podkreśla Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Inicjatorem pomysłu był marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a wyjątkowy okaz bursztynu przekazał Robert Pytlos, pełnomocnik prezydent Gdańska ds. bursztynu. Próbka przeszła analizę spektroskopową i datowanie na około 40 milionów lat.

reklama

– Bursztyn towarzyszy nam od pokoleń – prawdopodobnie niemal każdy z nas ma w domu jego kawałek, dlatego symbolicznie wszyscy jesteśmy częścią tej kosmicznej wyprawy – mówi Lidia Popiel, ambasadorka bursztynu.

Hevelianum zaprasza na kosmiczne emocje

Startowi misji towarzyszyć będą wydarzenia w Hevelianum na Górze Gradowej. 29 maja o godzinie 19:00 odbędzie się transmisja na żywo z komentarzem ekspertek – Bogny Pazderskiej i Magdaleny Więcek-Olszewskiej. W programie przewidziano gry, konkursy i strefę edukacyjną. Wstęp jest bezpłatny.

Nowością będzie też interaktywna wystawa „Kosmiczna Baza”, a od 29 maja dostępny będzie quest room „Stacja kosmiczna – wejdź do gry”, w którym uczestnicy poznają realia życia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W dniach 29–31 maja zwiedzający będą mogli również wziąć udział w wirtualnym spacerze po ISS z wykorzystaniem technologii VR.

reklama

– Zapraszamy do Gdańska, miasta Jana Heweliusza, gdzie wspólnie będziemy kibicować i oglądać start misji pana doktora Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.

Po powrocie z misji kosmicznej bursztyn trafi na stałą ekspozycję w Muzeum Bursztynu. Data zostanie ogłoszona po bezpiecznym powrocie próbki na Ziemię.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo