Opłata miejscowa w Gdańsku funkcjonuje już od kilku lat. Za jej pobór odpowiedzialni są pracownicy hoteli. Stawka opłaty miejscowej w 2021 roku wynosiła 2,50 zł. Ta sama stawka obowiązuje również w 2022 roku. Opłata jest pobierana od turystów za każdą rozpoczęta dobę.
Opłata miejscowa nie jest pobierana od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej, osób przebywających w mieście krócej niż dobę, osób niewidomych i ich przewodników oraz osób przebywających w mieście w celach służbowych.
W 2021 roku dzięki pobieraniu opłaty miejscowej do budżetu miasta trafiła kwota 2 019 406 zł. Środki te trafiają do ogólnego budżetu miasta i są przeznaczane na pokrycie bieżących wydatków.
O tym, czy opłata miejscowa na terenie miasta Gdańska jest faktycznie pobierana, świadczą comiesięczne wpłaty inkasentów opłaty miejscowej.
- Określenie liczby turystów przybywających do miasta Gdańska do ilości wpływów z opłaty miejscowej nie jest możliwe wprost, gdyż wśród osób odwiedzających miasto są również osoby, od których opłata miejscowa nie jest należna np. od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej, osób przebywających krócej niż dobę, od osób niewidomych i ich przewodników, od osób przebywających w celach służbowych - mówi Dariusz Wołodźko Starszy Inspektor Referatu Prasowego Biura Prezydenta.
W ramach czynności sprawdzających miejscu urzędnicy na bieżąco weryfikują bazę noclegową Gdańska z dokonanymi wpłatami opłaty miejscowej. W uzasadnionych przypadkach przeprowadzane są kontrole prawidłowości poboru, jak i przestrzegania przepisów prawa dotyczących niepobierania opłaty, czyli tzw. zwolnień ustawowych.
- Do inkasentów opłaty miejscowej przesyłane są informacje o obowiązujących przepisach prawa podatkowego, na podstawie których zobowiązani są do dołożenia wszelkich starań, żeby skutecznie dokonać poboru opłaty miejscowej - mówi Dariusz Wołodźko.
Roczny budżet Gdańska to około 3780 mln złotych. Wpływy z opłaty miejscowej stanowią więc mniej niż 0,1% wpływów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.