reklama

Ogromny sukces naukowca z GUMed. Ponad dwa miliony złotych na pionierski projekt w Gdańsku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: GUMed

Ogromny sukces naukowca z GUMed. Ponad dwa miliony złotych na pionierski projekt w Gdańsku - Zdjęcie główne

foto GUMed

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskDr Bartłomiej Tomasik, radioterapeuta i adiunkt w Klinice Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) otrzymał prestiżowy grant OPUS 27 z Narodowego Centrum Nauki. Finansowanie w wysokości ponad dwóch milionów złotych przeznaczone zostanie na realizację innowacyjnego projektu badawczego.
reklama

Radioterapia i przewodzenie serca – nowe spojrzenie na mechanizmy działania

Dr Tomasik od lat zajmuje się badaniami nad nowoczesnymi zastosowaniami radioterapii, w tym stereotaktyczną radioablacją arytmii. Jego projekt stanowi alternatywę wobec tradycyjnego poglądu, według którego radioterapia zmienia przewodnictwo serca głównie poprzez włóknienie tkanek. Naukowiec proponuje nową hipotezę, zgodnie z którą radioterapia prowadzi do szybkiego, niezależnego od włóknienia reprogramowania przewodnictwa serca. Proces ten może być związany z zaburzeniami metabolizmu mitochondrialnego oraz zmianami genetycznymi i proteomicznymi.

Innowacyjne podejście: badania in vitro i in vivo

Plan badawczy dr. Tomasika obejmuje zarówno eksperymenty in vitro, jak i in vivo. Badania in vitro będą przeprowadzane na żywych skrawkach mięśnia sercowego, pobranych z ludzkich serc eksplantowanych podczas przeszczepów. Celem jest analiza zmian elektrofizjologicznych i metabolicznych wywołanych radioterapią oraz identyfikacja molekularnych celów odpowiedzialnych za te zmiany.

reklama

Faza in vivo skupi się na próbkach serc pacjentów, którzy przeszli radioterapię stereotaktyczną w leczeniu opornej tachykardii komorowej, a później zostali poddani przeszczepowi serca.

Wybitni specjaliści w pionierskim projekcie GUMed

Badania będą realizowane w nowo powstającym Centrum Kardioonkologii Doświadczalnej GUMed, które stanie się wiodącym ośrodkiem badań nad interakcją między radioterapią a układem sercowo-naczyniowym. W projekcie uczestniczą wybitni specjaliści z różnych dziedzin:

  • dr hab. Barbara Kutryb-Zając – biochemia,
  • dr hab. Piotr Siondalski – kardiochirurgia,
  • dr hab. Jakub Mieczkowski – genetyka,
  • dr Michał Bieńkowski – patomorfologia,
  • prof. Catrin Strell i prof. Patrick Micke z Uniwersytetu w Uppsali – immunologia i genetyka.

Nowe perspektywy w leczeniu arytmii

Projekt dr. Tomasika ma szansę przynieść przełomowe odkrycia w dziedzinie leczenia arytmii. Obecnie radioterapia stereotaktyczna wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu nawracających częstoskurczów komorowych, jednak mechanizmy jej działania nie są w pełni zrozumiałe. Lepsze poznanie biologicznych podstaw tych procesów może otworzyć drzwi do nowych, bardziej precyzyjnych metod terapeutycznych.

reklama

Poszukiwani będą pracownicy

W ramach projektu planowane jest powiększenie zespołu badawczego. Osoby zainteresowane współpracą, szczególnie młodzi naukowcy, będą mogły aplikować o zatrudnienie już w pierwszych miesiącach 2025 roku. To wtedy mają pojawić się oficjalne informacje na temat zatrudnienia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama