Już niedługo pożegnamy się ze wszystkimi charytatywnymi zbiórkami nakrętek od butelek. Za sprawą proekologicznej dyrektywy SUP (dotyczącej plastiku) nakrętki na terenie całej Unii mają być fabrycznie przytwierdzone do butelek, przez co nie da się ich rozdzielić. Ma to poprawić wydajność recyklingu oraz zmniejszyć jego koszty, które nakrętki podnosiły. W Polsce - w kwietniu 2023 - uchwalono projekty ustaw, której mają to regulować. Zmiany mają wejść w życie w połowie 2024 roku.
Dyrektywa SUP wprowadza szereg zmian systemowych, które mają znacząco obniżyć ilość odpadów powstających z produktów z tworzyw sztucznych lub zawierających tworzywa sztuczne oraz ich wpływu na środowisko naturalne (z uwzględnieniem środowiska wodnego i zdrowia człowieka). Wprowadzenie tej dyrektywy sprawia, że producenci plastikowych opakowań będą musieli dostosować procesy w swoich firmach. Zmiany te dotkną jednak nie tylko przedsiębiorstwa przemysłowe.
Pożegnanie z nakrętkami = pożegnanie ze zbiórkami
Zbiórki nakrętek są popularnym widokiem, wręcz stałym elementem codzienności. W szkołach, sklepach czy w urzędach - zbiórki nakrętek można napotkać dosłownie wszędzie. Prowadziło je wiele fundacji, również te z Gdańska. Co w takim razie może dla nich oznaczać ta zmiana w prawie? O zdanie zapytaliśmy Gdańską Fundację Korczaka. Jest ona szczególnie kojarzona z tego rodzaju zbiórkami.
- Niestety dla fundacji nie będzie to korzystne. Zawsze to był dodatkowy zastrzyk gotówki przeznaczonej dla naszych podopiecznych. Ale zapewne będzie to korzystne dla środowiska. Na razie nie słyszałam o nowych rozwiązaniach dotyczących zbiórek. Zapewne nakrętki będziemy zbierać do końca roku, tak aby zamknąć pewnie etap - komentuje Anna Kamińska-Hajduk, prezes fundacji.
Informacje o planowanych zmianach prawnych pojawiły się jednak stosunkowo niedawno. Fundacje dalej mają sporo czasu, aby dostosować się do nadchodzących przepisów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.