reklama

Mieszkańcy południa Gdańska doczekają się dużego parku [MAPA]

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy południa Gdańska doczekają się dużego parku [MAPA] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskMiasto Gdańsk zmienia plany dotyczące zagospodarowania terenów na południe od pętli tramwajowej Ujeścisko. Planowany w tej okolicy Park Południowy ma być większy, niż pierwotnie zakładano. Władze Gdańska chcą zwiększyć jego powierzchnię o tereny przeznaczone wcześniej pod zabudowę mieszkaniową.
reklama

Mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska potrzebują dużego, urządzonego terenu zielonego do wypoczynku i rekreacji. Mieszkańcy dolnego tarasu Gdańska mają do dyspozycji m.in. zabytkowy Park Oliwski, bardzo duży Park Reagana oraz wiele innych mniejszych parków. W okolicy Ujeściska, Łostowic, czy Jasienia takiego miejsca brakuje. To ma się jednak zmienić. Władze Gdańska od dłuższego czasu planowały utworzenie parku za Szkołą Podstawową nr 6 w kierunku Zakoniczyna. Teraz podjęto decyzję o zwiększeniu jego powierzchni kosztem terenów pod zabudowę mieszkaniową.

77 hektarów parku

Pierwotne plany zakładały utworzenie na granicy dzielnic Jasień i Ujeścisko-Łotstowice parku o powierzchni około 51 hektarów. Władze Gdańska podjęły ostatnio decyzję o powiększeniu terenu zielonego o 26,5 hektara, do 77 hektarów. Dodatkową powierzchnię wygospodarowano, rezygnując z budowy kolejnych budynków TBS w okolicy ulicy Piotrkowskiej. Inwestycje mieszkaniowe będą zrealizowane w innej lokalizacji. 

reklama

- Dzisiaj 26,5 hektara jest przeznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe. Dzisiaj takie plany obowiązują na terenie miasta. To przede wszystkim jest ten obszar związany z TBS-sami, które chcieliśmy rozwijać w tej okolicy. Ostatecznie będziemy szukać dla nich innego miejsca. - mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. - Tutaj miała powstać zabudowa mieszkaniowa. Dziś potrzeby są jednak inne. Nasza decyzja ma charakter strategiczny, podobnie jak decyzja z lat 90. co do przeznaczenia działek pod rozbudowę Parku Reagana. Wiemy, że mieszkańcy południa tego potrzebują - dodaje. 

reklama

Długa droga do powstania parku

Według najnowszych założeń gdańskiego magistratu zieleń ma być jednym z głównych elementów nowego centrum południa Gdańska, które powstanie na południe od ulicy Warszawskiej.

- Obecnie procedujemy 4 plany miejscowe na tym terenie. Najbardziej zaawansowany jest plan dla zajezdni autobusowo-tramwajowej. Zaawansowane są również prace nad tzw. planem Dulina, gdzie połowa terenu jest przeznaczona pod park, a część pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Kolejne plany, które procedujemy to teren TBS-ów, gdzie również część terenów została przeznaczona pod zieleń. Kolejne plany to ścisłe centrum. Ostatni plan będziemy procedować, po konsultacjach z mieszkańcami, które najprawdopodobniej zakończą się pod koniec roku. Wówczas zostanie podjęty ostatni plan, który będzie rezerwował tereny pod zieleń, kosztem terenów inwestycyjnych – informuje dyrektor Biura Rozwoju Gdańska Edyta Damszel-Turek.

reklama

Procedowanie nowych planów zagospodarowania dla obszaru przyszłego parku będzie oczywiście procesem długotrwałym. Władze Gdańska podkreślają, że Park Południowy w docelowej formie powstanie w ciągu kilkunastu lat. 

- Dziś zapada decyzja strategiczna o przeznaczeniu tego obszaru pod zieleń zamiast terenów mieszkaniowych. Najpierw będą przeprowadzone warsztaty z mieszkańcami. Dopiero znając program zagospodarowania parku, będziemy w stanie oszacować jego koszt i podzielić go na etapy. Wiadomo, że ten park nie powstanie w ciągu jednego roku. Prawdopodobnie jest to plan na 10 najbliższych lat. - wyjaśnia Piotr Grzelak. 

Będą konsultacje z mieszkańcami

Magistrat zapowiada warsztaty z mieszkańcami dotyczące kształtu i funkcji nowego parku. 

reklama

- Przewidujemy 3 etapy tego procesu. Pierwszym etapem będzie pytanie się mieszkańców indywidualnie o ich oczekiwania. Odbędzie się to w formie ankiet, punktów konsultacyjnych oraz spacerów studialnych. Ten proces przewidujemy do końca października. Drugim etapem będzie wypracowanie owej koncepcji urbanistycznej i jej uszczegółowienie dla wybranych obszarów. Następnie sprawdzenie raz jeszcze z mieszkańcami i ze wszystkimi interesariuszami, którzy są zainteresowani przyszłością tego obszaru, czy to, co zostało opracowane, faktycznie jest zgodne z ich oczekiwaniami - opisuje przebieg warsztatów Piotr Lorens, Architekt Miasta. 

Planowane konsultacje społeczne mają odpowiedzieć na pytanie, jakie potrzeby mają mieszkańcy w kontekście zieleni, rekreacji, usług czasu wolnego, jakie z tym wiążą się problemy i mankamenty, a także jakie są na to wizje i marzenia. Istotnym elementem są także powiązania terenu przyszłego parku z otaczającymi obszarami zabudowy.

Warsztaty będą podzielone na następujące etapy:

Etap 1

  • Plenerowe spotkanie informacyjno-zapoznawcze na terenie docelowego parku.
  • Realizacja konsultacji stacjonarnych w obrębie trzech dzielnic Gdańska: Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice, Jasień.
  • Realizacja konsultacji zdalnych, poprzez formularze dostępne internetowo, dotyczące potrzeb i problemów lokalnej społeczności.
  • Zebranie, analiza, waloryzacja (uwzględniająca priorytety oraz hierarchię potrzeb) i przedstawienie w formie raportu wyników przeprowadzonych dwuformułowo konsultacji.
Etap 2

  • Przygotowanie i przeprowadzenie trzech debat warsztatowych po jednej w każdej dzielnicy.
Etap 3

  • Opracowanie wstępnej koncepcji urbanistycznej obszaru.
  • Opracowanie wniosków do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Proces konsultacyjny powinien ruszyć już w  drugiej połowie września tego roku. Jego zakończenie przewidziano wstępnie na połowę grudnia tego roku. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama