reklama

Nowy Port. Wysiadał z tramwaju. Potrącił go samochód [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Nowy Port. Wysiadał z tramwaju. Potrącił go samochód [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kronika kryminalna Policjanci apelują do kierowców o większy rozsądek i ostrożność na drogach. Skutki roztargnienia za kierownicą mogą być tragiczne. Jako niebezpieczny przykład podają potrącenie wysiadającego z tramwaju pieszego sprzed kilkunastu dni.
reklama

Niebezpieczny incydent miał miejsce 20 czerwca przed godziną 21:00 na ulicy Oliwskiej w Nowym Porcie. W tym miejscu znajduje się przystanek tramwajowy, na którym wsiadanie wysiadanie odbywa się bezpośrednio z jezdni. Zgodnie z przepisami, kierujący pojazdami powinni zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pasażerom wsiadającym i wysiadającym z tramwaju.

Dokładnie w takiej sytuacji szczególnej ostrożności nie zachowała 29-letnia gdańszczanka, która omijała tramwaj. Kobieta nie nie zastosowała się do obowiązku zatrzymania pojazdu, by zapewnić pieszym swobodne dojścia do chodnika i potrąciła wysiadającego z tramwaju mężczyznę, który został przewieziony do szpitala. Kierująca była trzeźwa. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy.

Przebieg zdarzenia z łatwością odtworzono dzięki kamerom znajdującym się w tramwaju.

- Przypominamy, że zgodnie z art. 26 pkt 6 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża  tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej – mówi podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy KMP w Gdańsku.

Ustąpienie pieszemu dotyczy nie tylko sytuacji związanej z wsiadaniem i wysiadaniem z tramwaju. Od 1 czerwca znacząco zmieniły się przepisy ruchu drogowego dotyczące zachowania w okolicy przejść dla pieszych. Kierowcy mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa nie tylko pieszym znajdującym się na jezdni, ale także tym wchodzącym na przejście.

 - Zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność, a więc m.in. każdorazowo zredukować prędkość, tak aby móc swobodnie się zatrzymać, nie narażając na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego. Trzeba bacznie obserwować nie tylko samo przejście dla pieszych, lecz także jego okolicę, aby umożliwić bezpieczne skorzystanie z przejścia tym, którzy właśnie na nie wchodzą. Nie należy omijać bądź wymijać samochodu kierowcy ustępującego pierwszeństwa pieszemu. Nie wolno wtedy próbować zdążyć przed pieszym. W takiej sytuacji złym pomysłem jest też rozpoczynanie manewru wyprzedzania. Kierowca powinien pamiętać o kierowaniu się zasadą ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, zwłaszcza widząc dziwne zachowanie pieszego czy innych kierujących w okolicach przejścia. Nie wolno też parkować w pobliżu przejść dla pieszych. To znacznie ogranicza widoczność i naraża pieszego, ponieważ uniemożliwia bezpieczne skorzystanie z przejścia – tłumaczy Magdalena Ciska.

Piesi też mają obowiązki

Policjanci przypominają, że obowiązki nałożone na kierowców, nie zwalniają pieszych z ich powinności.

- Zgodnie z przepisami pieszy może wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym, po wcześniejszym upewnieniu się, że jego wejście na jezdnię i jej opuszczenie nie utrudni ruchu drogowego. Wchodząc na jezdnię i przekraczając ją, pieszy musi bezwzględnie zachować szczególną ostrożność, co oznacza zwracanie uwagi na sygnały dawane przez kierowców i na sygnalizację świetlną oraz obserwowanie innych uczestników ruchu. Jezdnię należy przekraczać pewnym i równomiernym krokiem, bez wykonywania gwałtownych ruchów, zwalniania czy zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby – dodaje Magdalena Ciska.

Ponadto pieszy nie może przechodzić przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności, na przykład w pobliżu zakrętów czy wierzchołków wzniesień, poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych. Nie wolno także przebiegać przez jezdnię, wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, nie można też wychodzić na jezdnię na przykład zza autobusu. Nowo wprowadzona regulacja dodatkowo zabrania pieszym, którzy wchodzą na jezdnię lub ją przekraczają, korzystania m.in. ze smartfona w sposób utrudniający obserwowanie sytuacji na jezdni czy przejściu dla pieszych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama