Problem nielegalnych pokazów zwierząt na Głównym Mieście mieszkańcy zgłaszali służbom niejednokrotnie. W końcu 3 sierpnia Straż Miejska zorganizowała spotkanie przedstawicieli instytucji, którzy wypracowali procedury umożliwiające ukrócenie procederu męczenia żywych stworzeń.
W sobotę, 5 sierpnia udało się zatrzymać dwie osoby. Operator monitoringu ze Straży Miejskiej zgłosił na Policję przypadek nielegalnego pokazu węży na ulicy Długiej. Na miejscu mundurowi wylegitymowali dwóch Tunezyjczyków wieku 39 i 41 lat. Mężczyźni mieli dokumenty poświadczające, że posiadane przez nich węże to pyton i boa.
- Funkcjonariusze poinformowali mężczyzn, że wystawiając węże na pokaz, łamią przepisy i wręczyli im wezwania do stawienia się w jednostce Policji. Na skutek interwencji obywatele Tunezji zakończyli prezentację i odeszli. Wczoraj w komisariacie na Śródmieściu 39-latek i 41-latek usłyszeli trzy zarzuty za złamanie przepisów ustawy o ochotnie zwierząt, ustawy o ochronie przyrody i ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych - relacjonuje podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy KMP W Gdańsku.
Młodszego mężczyznę ukarano mandatem, a 41-latek odpowie przed sądem za prezentację węży poza miejscem wyznaczonym do organizowania takiego pokazu, w sposób niegwarantujący bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Dodatkowo cudzoziemiec nie zgłosił do rejestru prowadzonego przez Prezydenta Miasta Gdańska, że posiada gada, podlegającego ochronie na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej. Co więcej, mężczyzna o swojej działalności nie zawiadomił w wyznaczonym terminie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
Policjanci przypominają, że prezentowanie zwierząt może odbywać się tylko w określonych miejscach i na określonych warunkach oraz po uprzednim zgłoszeniu i wydaniu decyzji administracyjnej przez Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny.
- Dodatkowo w przypadku posiadania zwierzęcia podlegającego ochronie na podstawie prawa Unii Europejskiej, należy zgłosić je do rejestru prowadzonego przez właściwego starostę - dodaje podinsp. Magdalena Ciska.
Na terenie Głównego Miasta można spotkać nie tylko węże. Idąc ulicą Długą i Długim Targiem, można natknąć się także na ptaki drapieżne i rzadkie, chronione gatunki sów. Jeśli mamy podejrzenie nielegalnego pokazu zwierząt, warto zgłosić ten fakt na Policję.
Jak zgłosić krzywdzone zwierzęta?
Policja prowadzi akcję "Zielona strefa", której celem jest eliminacja przestępstw dokonywanych na zwierzętach i środowisku. Obywatele mogą zgłosić policjantom animowo swoje podejrzenia dotyczące na przykład krzywdzenia zwierząt. Posiadacze takich informacji mogą kontaktować się z mundurowymi pod adersem mailowym [email protected]. W wiadomości powinno znaleźć się jak najwięcej szczegółówy dotyczących sprawy. Warto załączyć dowody w postacji np. zdjęcia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.