Podczas porannego spotkania z dziennikarzami, prezydent Gdańska przedstawiła plan koordynacji pomocy dla Ukraińców.
- Podjęłam decyzję, że codziennie o 8.30 spotykamy się w ramach sztabu kryzysowego, aby monitorować sytuację, ale też na bieżąco reagować. Wspólnie z Fundacją Gdańską, która opracowała bardzo dobry sposób, aby łączyć potrzebujących i tych pomoc oferujących, podjęliśmy też decyzję, że strona internetowa Gdańsk Pomaga staje się programem Gdańsk Pomaga Ukrainie. Wykorzystując doświadczenia, stworzyliśmy strukturę koordynacyjną - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Jak podkreśla Dulkiewicz, Gdańsk przygotowuje się również na przyjęcie uchodźców.
- Przygotowujemy miejsca, w których będzie można znaleźć bezpieczne schronienie, wśród uchodźców są przede wszystkim kobiety i dzieci - dodała Dulkiewicz.
W pomoc dla potrzebujących zaangażowali się już mieszkający w Gdańsku obywatele z krajów wschodnich. Przewidują oni, że w najbliższych dniach można spodziewać się podwojenia liczby obywateli Ukrainy przejeżdżających do Polski.
- My, jako szeroko rozumiana wspólnota rosyjskojęzyczna, czyli Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie, ze swojej strony dokładamy wszelkich sił, aby też wspierać i pomagać na swoim poziomie. Jako Kościół Chrześcijan Baptystów, organizujemy bezpłatne lekcje języka polskiego, pomagamy ludziom w sprawach urzędowych, chodzimy do szpitala, a nawet pomagamy w rozliczeniach z pracodawcami. I będziemy robić to dalej – mówi Maksym Sliazin.
Jak pomóc?
Obywatele z Ukrainy, którzy są już w Gdańsku i potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny na stronie Gdańsk Pomaga. Także tam możliwe jest zgłoszenie chęci pomocy w kilku najpotrzebniejszych zakresach:
- wsparcie psychologiczne dla uchodźców,
- zakwaterowanie,
- tłumaczenie,
- opieka nad dziećmi,
- inna pomoc wolontariacka.
- Otrzymujemy już zgłoszenia od mieszkańców, odbieramy telefony z deklaracjami pomocy psychologicznej, tłumaczeniowej czy w zbiórkach rzeczy. Chcemy to wszystko zebrać w jednym miejscu, dlatego zapraszamy do zgłaszania się na stronie, aby jak najlepiej tę pomoc rozdysponowywać - mówi Dobrawa Murzyńska z Fundacji Gdańskiej.
Serwis koordynacyjny znajduje się pod adresem: ukraina.gdanskpomaga.pl
Zbiórka we Wrzeszczu
Osoby, które chcą pomóc napływającym uchodźcom, mogą dołączyć się do zbiórki rzeczy, która odbywa się w Punkcie Charytatywnym Dary we Wrzeszczu przy ulicy de Gaulle’a 13.Potrzebne są:
- środki opatrunkowe,
- maści przeciwzapalne,
- nowa bielizna,
- środki chemiczne,
- leki przeciwbólowe,
- kosmetyki,
- sucha żywność.
Zweryfikowane zbiórki online dla Ukrainy
Chcąc pomóc Ukraińcom, należy mieć na uwadze to, że oszuści mogą chcieć wykorzystać nasze współczucie i tworzyć fałszywe zbiórki lub akcje pomocowe. Portal Demagog zajmujący się weryfikacją informacji zebrał listę zweryfikowanych zbiórek online. Wpłacając pieniądze na te akcje możemy mieć pewność, że środki trafią na pomoc Ukrainie.Listę zweryfikowanych zbiórek można znaleźć tutaj: demagog.org.pl
[news:1279558]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.