reklama

Jak długo jeszcze utrzyma się smród z Szadółek?

Opublikowano:
Autor:

Jak długo jeszcze utrzyma się smród z Szadółek? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdańsk Sprawa nieprzyjemnego zapachu, który dociera z miejskiego wysypiska na Szadółkach to niekończący się dramat mieszkańców Gdańska. W sprawie tym razem zainterweniował radny PiS, Przemysław Majewski. Urzędnicy tłumaczą przyczyny odoru oraz wyjaśniają, jakie procesy zachodzą na terenie Zakładu Utylizacyjnego, jednak nie odpowiadają, kiedy zapach ustanie.
reklama

- Z obszernej odpowiedzi (19 stron) dowiadujemy się m.in. skąd najbardziej śmierdzi, do kiedy planowane jest zamknięcie najbardziej odorowej kwatery 800/1 itd. Nie dowiemy się jednej rzeczy: kiedy w odczuwalny sposób zapachy zostaną zniwelowane. Wygląda na to, że nie tylko południe Gdańska ale i inne dzielnice przez kolejne lata będą zmuszone do wdychania odoru z Szadółek - mówi Przemysław Majewski. 

Zakład Utylizacyjny w swojej odpowiedzi na interwencje radnego wyjaśnił wiele tajników pracy wysypiska i zachodzących tam procesów. Czego dowiemy się z obszernej dokumentacji?

[news:1303258]

Co robią, aby zmniejszyć fetor?

Zakład Utylizacyjny poinformował również o działaniach, które są podejmowane aby zmniejszyć przykry zapach w dzielnicach Gdańska. Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju modernizacje, które usprawniają pracę wysypiska śmieci. Obecnie trwa budowa Portu Czystej Energii, czyli ekologicznej spalarni, która pozwoli na wykorzystanie odpadów nie nadających się do recyklingu. 

[news:1195029]

Projekt REDU

REDU to inicjatywa, której głównym celem jest stała modernizacja i ulepszanie systemu odgazowania składowiska odpadów. W ramach tego projektu łącznie wyremontowano 27 studni gazowych oraz ułożono do nich 2953 metry nowych rurociągów gazowych. Na początku lipca tego roku zainstalowano też siedem testowych studni gazowych na skarpach kwatery 800/1C oraz 800/2. 

W marcu 2023 roku utworzono także koncepcję, na bazie której ZU odchodzi od odgazowywania opartego na stacjach zbiorczych i wprowadza nowy system. Przyjęcie tej inicjatywy oznacza przebudowę praktycznie całej instalacji. Tym samym wymaga sporych nakładów czasu i pracy, zanim wszystkie prace modernizacyjne z tym związane zostaną zakończone. 

System SCADA

W sierpniu ma również zostać już w całości wprowadzony system SCADA, który umożliwi efektywniejsze monitorowanie i zarządzanie kompostownią hermetyczną.

Kompostownie

Co do samych kompostowni, te przeszły sporo zmian, które mają na celu usprawnić ich wydajność i proces pracy. Zarówno kompostownia tunelowa jak i hermetyczna powinny teraz pracować w taki sposób, aby ograniczyć wytwarzane przez nie uciążliwy zapach. 

Dyfuzory suchej pary

Do Zakładu Utylizacyjnego zakupiono 4 sztuki dyfuzorów suchej pary. Te urządzenia wytwarzają mgiełkę (bez użycia wody), która neutralizuje przykre zapachy. System ten będzie stosowany w halach, wiatach oraz na otwartych przestrzeniach. Wyznaczono już stałe lokalizacje dla 3 urządzeń. Czwarte będzie wykorzystywane jako mobilny środek do zastosowania wtedy, kiedy odór będzie trzeba szybko "ujarzmić".

Mniej odpadów BIO latem

W sezonie letnim można zaobserwować spory wzrost przyjmowanych przez zakład odpadów biodegradowalnych. ZU w każdym tygodniu przekazuje nadwyżki tych śmieci do zewnętrznych instalacji, aby utrzymać miesięczną wydajność na odpowiednim poziomie i nie przeciążać poszczególnych segmentów maszyn. 

Weryfikowanie odpadów

W miejsc, gdzie kontrahenci przywożą odpady, klasyfikator szczegółowo kontroluje zgodność odpadów wyładowywanych z tymi zadeklarowanymi na Karcie Przekazania Odpadów. Następnie sprawdza się ich czystość. W przypadku niespełnienia kryteriów podejmowane są odpowiednie działania. 

[news:1425842]

Laboratorium na wysypisku

Aby dbać o bezpieczeństwo i odpowiednie warunki na terenie wysypiska ZU regularnie przekazywał próbki do badań laboratoriom zewnętrznym. Jednak od lipca 2022 roku nie ma już takiej potrzeby - na terenie Zakładu Utylizacyjnego stworzono laboratorium z odpowiednią aparaturą, co umożliwiło zwiększenie procesu pomiarowego. 

Zakład zakupił również kamerę termowizyjną - dzięki niej Dział Przetwarzania Biologicznego może analizować temperatury powierzchni różnych odpadów oraz produktów składowanych w magazynach. Skorzysta na tym również Dział Utrzymania Ruchu, który dzięki temu urządzeniu łatwiej wykryje nieprawidłowości temperaturowe rozmaitych urządzeń utylizacyjnych. 

W lipcu 2022 zakupiono także rozdrabniacz szybkoobrotowy - dzięki tej maszynie znacznie skrócono czas magazynowania odpadów biodegradowalnych na placu składowym. Tym samym ograniczono jedno ze źródeł przykrego zapachu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama