reklama

Żuławska Kolej Dojazdowa. Pomysł na weekend za miastem?

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Turystyka Wakacyjny weekend w Gdańsku z pewnością za każdym razem jest mile spędzonym czasem pełnym przygód. Miejsc, gdzie można ciekawie spędzić czas, jest w naszym miejscu bez liku. Wielu gdańszczan zapewne zdążyło je już dobrze poznać. Dla osób, którym, gdańskie klimaty zdążyły spowszednieć, mamy propozycję na ciekawe spędzenie weekendu bez konieczności dalekiej podróży. Nieopodal naszego miasta, po drugiej stronie Wisły znajduje się wyjątkowa atrakcja dla małych i dużych. Jest nią Żuławska Kolej Dojazdowa.
reklama

Wąskotorówka z historią

Żuławska Kolej Dojazdowa jest jedyną w naszej okolicy, czynną, zabytkową kolejką wąskotorową. Historia kolejki o rozstawie szyn 750 mm sięga początku XX wieku. ŻKD jest fragmentem nieistniejącej już wielkiej sieci Gdańskich Kolei Dojazdowych, które w okresie swojej świetności obsługiwały całe Żuławy, a także Gdańsk! Już niewielu mieszkańców pamięta, że jeszcze w 1973 roku kolejka wąskotorowa docierała do stacji Gdańsk Wąskotorowy. Była ona położona przy ulicy Elbląskiej, nieopodal Bramy Żuławskiej. Niestety, linię do Gdańska wraz ze stacją zlikwidowano już w 1975 roku.

Gdańska Kolej Dojazdowa łączyła ze sobą jeszcze wiele innych, mniejszych i większych miejscowości. O ile sieć po lewej stronie Wisły przestała istnieć już w latach 70., tak część prawobrzeżna funkcjonowała znacznie dłużej. Jeszcze w latach 90. Ze stacji Nowy Dwór Gdański Wąsk. można było dojechać rozkładowym pociągiem do Lisewa, czy Ostaszewa. Pociągi pasażerskie i towarowe docierały też do stacji Malbork Kałdowo do października 1992 roku. W 1995 roku zamknięto linię z Nowego Dworu Gdańskiego do Lisewa. Planowy ruch pasażerski na ostatnich odcinkach Nowy Dwór Gdański - Stegna Gdańska i Prawy Brzeg Wisły - Sztutowo, zawieszono w 1996 roku. Nieco dłużej odbywał się ruch towarowy. Wąskotorowa kolejka służyła jeszcze w kampanii cukrowniczej 1996/1997 dla cukrowni Nowy Staw. Towarowe wagony wykorzystywano do transportu buraków cukrowych.

Po zamknięciu ruchu większość tras rozebrano, a znaczną część taboru wywieziono na inne kolejki lub pocięto na złom. W 2000 roku powiat nowodworski i Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych podjęło próby reaktywowania przewozów na części istniejących linii. W sierpniu 2002 roku udało się zorganizować pierwszy po sześciu latach przejazd dla mieszkańców. Planowy ruch o charakterze turystycznym, PTMKŻ rozpoczęło w czerwcu 2003 roku. Pociągi kursowały na trasach Nowy Dwór Gdański Wąsk. - Stegna Gdańska i Prawy Brzeg Wisły - Sztutowo. Przejazdy turystyczne odbywają się w sezonie letnim nieprzerwanie aż do dzisiaj.

Jak dojechać na pociąg?

Obecnie mamy jednak możliwość podróży zabytkową kolejką na trasie Nowy Dwór Gdański - Stegna oraz Prawy Brzeg Wisły - Stegna - Sztutowo. Jest to bardzo atrakcyjna trasa, prowadząca przez żuławskie, nadmorskie miejscowości. Na kolejkę najlepiej dojechać samochodem, ale jest to też możliwe transportem zbiorowym. Wystarczy wsiąść w autobus ZTM Gdańsk linii 112 i dojechać do przystanku "Przystań" na końcu Wyspy Sobieszewskiej. Dalej należy udać się na przeprawę promową Świbno - Mikoszewo.

Atrakcje w okolicy

Stacja Prawy Brzeg Wisły, jak wskazuje nazwa, znajduje się bardzo blisko, w odległości około 500 metrów. Pociągiem złożonym zazwyczaj z wagonu motorowego i odkrytych wagonów, zwanych letniakami, możemy dojechać do miejscowości Jantar, Stegna oraz Sztutowo. Wszystkie są miejscowościami nadmorskimi, posiadającymi przepiękne plaże. W Sztutowie znajduje się ponadto muzeum Stutthof - miejsce, gdzie podczas II Wojny Światowej funkcjonował nazistowski obóz koncentracyjny.

Rozkłady jazdy i cennik

Przejazd całą trasą kolejki kosztuje 15 złotych w jedną stronę. Co ważne, Żuławska Kolej Dojazdowa honoruje ulgi ustawowe, a więc uczniowie i studenci zapłacą mniej. W ofercie znajdują się także bilety grupowe, całodzienne i weekendowe, a także miesięczne. W pociągach możliwy jest przewóz psa oraz roweru.

Od 2021 roku w składzie pociągu kursuje wagon barowy, w którym można zakupić napoje i przekąski. Bufet jest chętnie odwiedzany przez pasażerów, gdyż pokonanie całej trasy zajmuje godzinę i dziesięć minut. Jak na kolej turystyczną przystało, pociąg porusza się z prędkością około 25 km/h.

Przez całe wakacje, do 31 sierpnia 2022 roku, odbywają się codziennie 4 kursy z Prawego Brzegu Wisły do Sztutowa: o 10:10, 13:00, 15:50 i 18:40. Po wakacjach kolejka będzie kursowała także w weekendy aż do 25 września. Wrześniowy rozkład jazdy przewiduje 3 kursy dziennie w Prawego Brzegu Wisły do Sztutowa: o 10:10, 13:00 i 15:50. Szczegóły dotyczące rozkładów jazdy, cen biletów i innych informacji kolejka prezentuje na swojej stronie www.kolejzulawska.pl

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama