Piasek z Portu Północnego w Gdańsku trafił na plażę w Brzeźnie, która stała się szersza aż o 65 metrów.
- W Brzeźnie poszerzono plażę z 10 do 75 metrów. Westerplatte, gdzie plaży nie było w ogóle, jej szerokość wynosi obecnie od 70 do 80 m – tłumaczy Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.
Pasek pozyskano za pomocą pogłębiarki ssąco-nabiernej na terenie Portu Północnego, a następnie przetransportowano do Brzeźna.
- Poprzez system rurociągów refulacyjnych podwodnych (hydrotransport) wyrefulowany został na ląd na plażę. Następnie materiał został zniwelowany przy pomocy ciężkiego sprzętu lądowego w docelowy profil plaży, zgodnie z założonym projektem – dodaje Magdalena Kierzkowska.
Co ciekawe, plaże poszerzono dzięki funduszom unijnych. Jest to część inwestycji związanej z budową toru podejściowego wewnętrznego do Portu Północnego w Gdański wraz z obrotnicą.
- Projekt ten zakłada, iż część piaszczysta urobku, pochodząca z robót czerpalnych, zostanie wbudowana w brzeg Zatoki Gdańskiej w rejonie plaż w Brzeźnie, Gdyni Orłowo i Westerplatte, w brzeg otwartego morza w rejonie Jastrzębiej Góry, Ostrowa i Karwieńskich Błot oraz w brzeg podmorskiej strony Półwyspu Helskiego w rejonie plaży w Kuźnicy - tłumaczy rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.
Kierzkowska podkreśliła, że celem prac refulacyjnych jest zabezpieczenie brzegu przed rozmywaniem i zniszczeniem przez sztormy poprzez poszerzenie plaży, wykonanie podbudowy podbrzeża oraz zabezpieczenie umocnienia z narzutu kamiennego, znajdującego się we wschodniej części plaży przy porcie.
Warto przypomnieć, że występujące na początku tego roku sztormy znacząco przyczyniły się do destrukcji trójmiejskich plaż.
Komentarze (0)