Z kart historii – gdański ratusz i jego dzieje
Dzieje gdańskiego ratusza sięgają czasów średniowiecza. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z połowy XIV wieku. W XV wieku gmach ratuszowy został powiększony o jedną kondygnację, a wysoka wieża tej budowli stała się jednym z ważniejszych elementów w panoramie miasta. Ratusz ów był już gmachem na tyle reprezentacyjnym, iż nie wahali się w nim zatrzymywać najważniejsi goście odwiedzający Gdańsk. Byli wśród nich m. in. polscy królowie: Kazimierz Jagiellończyk, Aleksander Jagiellończyk oraz Zygmunt I Stary.Ważnym okresem w dziejach tej budowli okazał się wiek XVI, kiedy to doszło do jego przebudowy w stylu renesansowym. W pracach tych brali udział niderlandzcy artyści, dzięki którym ratusz i jego wnętrza zyskały wyjątkową formę.
Choć w czasie wojny budynek ten został w znacznym stopniu zniszczony, trwająca ćwierć wieku odbudowa sprawiła, że dziś możemy cieszyć się jego pięknem.
Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tej budowli?
Ponieważ w ratuszowych murach mieści się obecnie Muzeum Gdańska, wejście do jego najpiękniejszych pomieszczeń nikomu nie sprawi problemów. A czy warto poświęcać im swój czas? Tak! Reprezentacyjne sale gdańskiego ratusza do dziś wzbudzają zachwyt, a czas spędzony w ich wnętrzu każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń. Zachwyt wzbudza Wielka Sala Wety, w której odbywały się posiedzenia sądu, intryguje też Sala „Wielki Krzysztof”, ozdobiona pięknymi malowidłami z XVII stulecia. Pięknym portalem oraz stropem z 25 obrazami może się pochwalić Sala Czerwona, do której prowadzi piękny portal, z kolei w Małej Sali Sądowej czeka na zwiedzających ciekawy kominek.Spacer po tych pomieszczeniach pozwala się nacieszyć widokiem dawnych mebli, a urządzone tu ekspozycje sprawiają, że zwiedzanie ratusza staje się ciekawą lekcją na temat Gdańska i jego historii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.