Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o tymczasowym zamknięciu kilkunastu kąpielisk na Pomorzu z powodu zakwitu sinic lub wykrycia bakterii E. coli. Na liście znalazły się trzy gdańskie plaże, wszystkie zlokalizowane w dzielnicy Brzeźno.
Decyzja o zakazaniu kąpieli na kąpieliskach: Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, Hallera Gdańsk Brzeźno oraz Molo Gdańsk Brzeźno została podjęta wczoraj, 11 lipca. Początkowo zakaz dotyczył również plaż w Jelitkowie, ale w Serwisie Kąpieliskowym dzisiaj rano pojawiła się aktualizacja, jakoby tamtejsza woda już nadawała się do kąpania.
Plaże w Brzeźnie zamknięte z powodu sinic (sk.gis.gov.pl)
W Brzeźnie jednak nadal powiewa czerwona flaga, a następne badanie jakości wody ma zostać przeprowadzone jutro, 13 lipca. Podobna sytuacja zaistniała w Gdyni, gdzie również zamknięto z powodu sinic trzy kąpieliska: Orłowo, Redłowo oraz Śródmieście.
[news:1591552]
Czym są sinice?
Sinice, znane również jako cyjanobakterie, to mikroorganizmy, które mogą wytwarzać toksyny szkodliwe dla ludzi oraz zwierząt. Ich obecność w wodach kąpieliskowych może prowadzić do reakcji alergicznych, podrażnień skóry, problemów żołądkowych, a w skrajnych przypadkach nawet do poważniejszych zatruć. Szczególnie niebezpieczne są dla małych dzieci, osób starszych oraz osób z osłabionym układem odpornościowym.Wzrost liczby sinic w wodach przybrzeżnych często jest wynikiem wysokiej temperatury wody oraz nadmiaru substancji odżywczych, takich jak azotany i fosforany, które mogą pochodzić z nawozów rolniczych, ścieków czy spływów z miast. Ciepła i spokojna woda tworzy idealne warunki dla ich rozwoju. Sinice regularnie pojawiają się w Zatoce Gdańskiej, szczególnie w upalne, letnie i bezwietrzne dni.
[news:1600195]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.