reklama

Autobusem ze Śródmieścia SKM? Nie ma gwarancji, że pojedziesz

Opublikowano:
Autor:

Autobusem ze Śródmieścia SKM? Nie ma gwarancji, że pojedziesz - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Transport miejskiKilkanaście miesięcy temu ZTM Gdańsk zmienił trasy linii autobusowych jadących z centrum w kierunku Podwala Przedmiejskiego tak, aby zajeżdżały na węzeł Śródmieście SKM. Coraz częściej zajazd sprawia jednak problemy. Autobusy muszą jeździć poprzednią, szybszą trasą. Sprawdzamy, jak ZTM chce rozwiązać problem.
reklama

Od kilkunastu miesięcy autobusy linii 112, 138, 166 i 186, jadące z centrum w kierunku Bramy Żuławskiej robią zajazd na węzeł Śródmieście SKM. Zmiana znacznie wydłużyła pasażerom jadącym z centrum dojazd do domów i pracy, ale za to ułatwiła przesiadki z tramwajów z Chełmu i Łostowic na pojazdy w kierunku Dolnego Miasta. Z tego powodu opinie o zajeździe wśród pasażerów są zróżnicowane. W ostatnim czasie wspomniany zajazd sprawia coraz więcej problemów pasażerom i autobusowym dyspozytorom.

W trakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego, ale także po jego zakończeniu, autobusy zajeżdżające na węzeł Śródmieście SKM zaczęły utykać w gigantycznych korkach. Zatory często są tak duże, że dyspozytorzy, w trosce o zmniejszenie opóźnień, wycofują autobusy z zajazdu i kierują autobusy na estakadę na węźle Unii Europejskiej. Wprowadzone przez ZTM zmiany coraz częściej nie funkcjonują w praktyce. Co gorsze, jeżeli pasażer nie zajrzy na stronę ZTM, może przeoczyć, że aktualnie autobusy nie obsługują przystanku. Z niewiadomych przyczyn na tak zwanym węźle integracyjnym nie ma żadnego nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej, chociażby w postaci ekranów zmiennej treści.

reklama

Utrudnienia częściej niż raz w tygodniu

ZTM przyznaje, że problem w minionym miesiącu występował dość często.

- Obsługa przystanku „Śródmieście SKM" 03 była zawieszana w grudniu sześć razy z powodu zablokowanego przez samochody osobowe układu drogowego na węźle Śródmieście. Sytuacja ta występowała przede wszystkim w okresie przedświątecznym i przedsylwestrowym (głównie w weekendy). Problem będzie musiał zostać dogłębnie przeanalizowany przez Miejskiego Inżyniera Ruchu oraz GZDIZ – mówi w rozmowie z portalem Puls Gdańska Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM Gdańsk.

Utrudnienia utrzymują się także po nowym roku. Autobusy nie kursowały przez Śródmieście SKM także w sobotę, 7 stycznia. Problemy zaczęły się już chwilę po godzinie 12 i trwały do późnego popołudnia.

reklama

Będzie buspas do Śródmieścia SKM?

Zarząd Transportu Miejskiego wskazuje, że z autobusów na węźle Śródmieście SKM korzysta wielu pasażerów i z tego powodu stara się o przedłużenie buspasa od strony Huciska, aby usprawnić ruch transportu publicznego.

- Badania wykazują duże zainteresowanie autobusami z tego przystanku, zwłaszcza w dni powszednie w godzinach porannych. Pasażerowie dojeżdżają tramwajami z południowych dzielnic Gdańska oraz  SKM, by następnie wygodnie przesiąść się do autobusów w kierunku rafinerii i innych zakładów pracy. Dla tych mieszkańców skrócił się czas dojazdu do miejsc pracy. Przedłużeniem buspasa od Huciska zajmują się obecnie: Komisja ds. bezpieczeństwa i organizacji ruch drogowego oraz pracownicy GZDIZ. Mamy nadzieję, że jak najszybciej uda się buspas wprowadzić w życie- mówi dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku Sebastian Zomkowski.

reklama

Stworzenie buspasa powinno obecnie być priorytetem w zakresie usprawnienia ruchu transportu publicznego centrum. Im dłużej będą trwały problemy z obsługą węzła Śródmieście SKM, tym więcej spośród przytaczanej przez ZTM grupy pasażerów może stracić cierpliwość i porzucić transport publiczny jako niepewny środek transportu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama