Liczba startów i lądowań na gdańskim lotnisku jest obecnie zdecydowanie niższa niż w ubiegłym roku. Jednak z miesiąca na miesiąc ruch pasażerski rośnie wraz z otwieraniem kolejnych kierunków.
- Przewoźnicy niskokosztowi uruchomili dotychczas 50 procent lotów sprzed pandemii, a linie tradycyjne około 20-25 procent - mówił w Radiu Gdańsk Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Eksperci rynku lotniczego oceniają, że powrót liczby pasażerów do poziomu sprzed roku może zająć kilka lat.
- Odbudowa rynku lotniczego do poziomów sprzed pandemii będzie trwać 2–3, a nawet 4 lata. Szacunki IATA wskazują, że nastąpi to dopiero ok. 2024 roku - mówi Andrzej Kobielski, członek zarządu ds. handlowych linii Enter Air.
Podobnie szacuje Tomasz Kloskowski. Jego zdaniem, jeżeli nie dojdzie do ponownego zakazu lotów, 5 milionów pasażerów nasze lotnisko osiągnie z powrotem w 2023 roku.
Biznesowe nie, turystyczne tak
Jak przyznaje Kobielski, tak długa odbudowa poziomu lotów związana jest ze znacznym zmniejszeniem liczby podróży biznesowych. Przez okres pandemii część firm nauczyła się, że nie zawsze potrzebne są wizyty i spotkania osobiste.- Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ruchu turystycznego. Morza, piasku i słońca nie da się przynieść przez internet do domu, więc te podróże zawsze będą miały trochę inną strukturę popytu - wylicza Andrzej Kobielski.
Mimo że wróciły podróże turystyczne, nadal jest ich zdecydowanie mniej niż przed rokiem. Widać to w przypadku gdańskiego lotniska. Jak mówi prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy spora część pasażerów na gdańskim lotnisku to osoby podróżujące do pracy za granicą m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Skandynawii.
- Bardzo powoli wraca lotniczy ruch turystyczny. W turystyce międzynarodowej ten rok jest stracony. Jeżeli będzie odbicie, to najwcześniej w przyszłym roku - uważa Tomasz Kloskowski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.