reklama

Zmiany w PKP SKM. Zarząd odwołany

Opublikowano:
Autor:

Zmiany w PKP SKM. Zarząd odwołany - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kolej Rada Nadzorcza odwołała dziś (10 lipca) zarząd PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Tymczasowe pełnienie obowiązków prezesa spółki przejmie dotychczasowy członek rady nadzorczej, urzędnik z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
reklama

Od 10 lipca 2024 roku prezes PKP SKM Maciej Lignowski oraz członek zarządu Jarosław Kożyczkowski decyzją rady nadzorczej przestali pełnić swoje funkcje. Od 11 lipca obowiązki prezesa przejmie Eugeniusz Manikowski, dotychczasowy zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury ds. transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Jak informuje PKP SA, właściciel trójmiejskiej SKM, decyzją rady nadzorczej powołane zostaną postępowania kwalifikacyjne na stanowiska prezesa i członka zarządu PKP SKM. 

Dotychczasowy prezes Maciej Lignowski pełnił swoją funkcję przez 15 lat i był najdłużej urzedującym prezesem w spółce. 

Eugeniusz Manikowski, który tymczasowo przejmie stery w trójmiejskiej SKM, związany jest z koleją  od 40 lat. Pracę w tej branży zaczął w 1984 roku. Jak czytamy w komunikacie Polskich Kolei Państwowych, był odpowiedzialny m.in. za organizowanie i zarządzanie procesem technologicznym pracy stacji rozrządowej, prowadzenie ruchu pociągów i nadzór nad pracą Stacji Rejonowej w Tczewie. W latach 1993-1998 pracował w Północnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Gdańsku, a następnie do 2002 roku w Pomorskim Zakładzie Przewozów Regionalnych w Gdyni. W latach 2002-2024 zatrudniony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, gdzie m.in. jako zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury ds. Transportu odpowiadał za kierowanie zadaniami związanymi z planowaniem strategicznym i rozwojem systemu transportu publicznego w województwie pomorskim. Od 2021 roku zasiada także w Radzie Nadzorczej Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, pełniąc stanowisko przewodniczącego.

Eugeniusz Manikowski/fot. PKP SA

Celem usamorządowienie

Zmiany w PKP SKM mają na celu przyspieszenie procesu usamorządowienia, czyli wyjścia z grupy PKP i przekazania wszystkich udziałów lokalnym samorządom. Spółka ma być przygotowana  przed czekającymi ją postępowaniami przetargowymi na realizację przewozów pasażerskich w województwie pomorskim.

Usamorządowienie PKP SKM trwa już od 16 lat. Samorządy mają aktualnie w spółce około 45% udziałów. Najwięksi udziałowi samorządowcy to: Gmina Miasta Gdańsk 12,47%, Województwo Pomorskie 10,1%, Gmina Miasta Gdynia 7,60%, Gmina Miasta Sopot 2,08%, Gmina Miasta Rumia 0,58% oraz Gmina Miasta Pruszcz Gdański 1,19%. Pozostałe udziały posiadają Polskie Koleje Państwowe S.A.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama