reklama

Stacja Gdańsk Śródmieście już nie najpopularniejsza. Nowe dane kolejarzy

Opublikowano:
Autor:

Stacja Gdańsk Śródmieście już nie najpopularniejsza. Nowe dane kolejarzy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kolej Urząd Transportu Kolejowego opublikował nowe statystyki dotyczące wymiany pasażerów na polskich stacjach kolejowych. W przypadku gdańskich stacji w statystyce zaszły znaczące dane. Czy tym razem dane są bardziej wiarygodne?
reklama

Sztuczna statystyka poszła do lamusa

Po naszej ubiegłorocznej interwencji kolejarze zmienili sposób liczenia wymiany pasażerów na gdańskich stacjach i przystankach kolejowych. Rok temu, po publikacji kolejowych statystyk za 2020 rok zwróciliśmy uwagę, że zebrane dane odbiegają od rzeczywistości. Ze statystyk kolejarzy wynikało, że najczęściej uczęszczaną stacją był Gdańsk Śródmieście, który rzekomo bił na głowę Gdańsk Główny i Gdańsk Wrzeszcz. Statystyka na pierwszy rzut oka przeczyła rzeczywistości. Okazało się, że trójmiejska SKM liczy pasażerów na podstawie sprzedanych biletów w danej relacji. Ponieważ np. bilet miejski, trójmiejski, czy dobowy obowiązują od stacji Gdańsk Śródmieście, do jej statystyki wliczano każdy taki sprzedany bilet, nawet jeśli pasażer podróżował na podstawie biletu miejskiego tylko np. z Gdańska Wrzeszcza do Gdańska Oliwy.

W tym roku dane statystyczne są już inne. Najczęściej uczęszczane stacje w Gdańsku w 2021 roku to Gdańsk Główny i Gdańsk Wrzeszcz, z których skorzystało odpowiednio 21,8 tys. i 18,9 tys. podróżnych. Daje im to odpowiednio 11 i 12 miejsce w ogólnopolskim zestawieniu. Wynik gdańskich stacji jest znacznie mniejszy niż najpopularniejszych polskich stacji: Wrocław Główny (46,9 tys.), Poznań Główny (41 tys.), czy Kraków Główny (41 tys.). Należy jednak pamiętać, że stacja Gdańsk Główny jest jedynie niedużą stacją przelotową i nie stanowi pasażerskiego węzła kolejowego. Budowa naszego miasta powoduje, że potoki podróżnych rozkładają się dość równo na dwie stacje: Gdańsk Główny i Gdańsk Wrzeszcz. We Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie większość ruchu kumuluje się na głównej stacji w mieście.

Śródmieście znacznie niżej

W tym roku kolejarze z trójmiejskiej SKM, którzy jako jedyni obsługują stację Gdańsk Śródmieście, zmienili sposób liczenia pasażerów. Według ubiegłorocznych danych za 2020 rok z tej stacji korzystało średnio dziennie 15 tysięcy pasażerów (Gdańsk Główny – 12 tysięcy). Dane za 2021 rok wskazują, że średnia dzienna liczba podróżnych korzystających z tej stacji mieści się w przedziale od 6 do 8 tysięcy osób. Podobny wynik uzyskały przystanki Gdańsk Przymorze-Uniwersytet i Gdańsk Żabianka AWFiS. Więcej, bo 9200 pasażerów korzysta codziennie z przystanku Gdańsk Oliwa, gdzie zatrzymują się także pociągi regionalne i dalekobieżne. Powyżej 1000 pasażerów dziennie korzysta także z przystanków Gdańsk Politechnika, Gdańsk Zaspa (po 5-6 tys. pasażerów). Według statystki od 2 do 3 tysięcy osób dziennie korzysta także z przystanku Gdańsk Stocznia, chociaż wynik ten budzi pewne wątpliwości, szczególnie jeśli zestawimy go z najczęściej uczęszczanymi przystankami na PKM-ce.

Najmniejszym zainteresowaniem w Gdańsku cieszą się: Gdańsk Lipce (50-99 pasażerów dziennie) oraz Gdańsk Niedźwiednik na linii PKM (100-149 pasażerów dziennie).  W przypadku innych przystanków na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej liczba pasażerów w najpopularniejszych lokalizacjach wynosi od 500 do 699 osób dziennie. Dotyczy to Gdańska Jasienia, Strzyży i Portu Lotniczego.

Gdzie najwięcej pociągów?

Niekwestionowanym liderem pod względem liczby zatrzymujących się pociągów jest Gdańsk Wrzeszcz. Średnio dziennie stacja obsługuje 436 pociągów. Taki wynik wynika z faktu, iż Wrzeszcz jest węzłem kolejowym, gdzie rozpoczynają i kończą bieg pociągi kursujące linią PKM.  Na drugim miejscu jest Gdańsk Oliwa, a dopiero na trzecim Gdańsk Główny (odpowiednio 362 i 349 pociągów dziennie). W Oliwie wbrew pozorom zatrzymuje się więcej pociągów. Na tym przystanku zatrzymują się pociągi Gdynia – Kościerzyna, które omijają Gdańsk Główny. Najmniej pociągów zatrzymuje się w Gdańsku Lipcach – 30 dziennie. Wiele pociągów regionalnych przejeżdża przez Lipce bez postoju.

Urząd Transportu Kolejowego policzył również, ile pasażerów średnio przypada na jeden pociąg zatrzymujący się na danej stacji. Najwyższe zapełnienie odnotowano na stacji Gdańsk Główny, gdzie na jeden pociąg przypada średnio 60 pasażerów. Dla porównania we Wrocławiu Głównym na jeden pociąg przypada 110 pasażerów, na stacji Wrocław Główny 105 pasażerów, a na stacji Warszawa Centralna 125 pasażerów. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk Wrzeszcz ze średnią liczbą 45 pasażerów. Kolejne miejsce zajęły Gdańsk Przymorze Uniwersytet i Gdańsk Śródmieście (średnio po 40 pasażerów). Po 30 pasażerów średnio przypada na jeden pociąg na przystankach Gdańsk Politechnika, Gdańsk Zaspa i Gdańsk Żabianka-AWFiS, a 25 pasażerów na przystanku Gdańsk Oliwa. Na pozostałych gdańskich przystankach na jeden pociąg przypada średnio 10 pasażerów lub mniej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama