reklama

Dodatkowe pociągi z Gdańska na lato. Sprawdź, dokąd pojadą

Opublikowano:
Autor:

Dodatkowe pociągi z Gdańska na lato. Sprawdź, dokąd pojadą - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kolej Gdańsk i całe Trójmiasto, jako ważny kierunek turystyczny na mapie Polski, w każde wakacje zyskuje wiele dodatkowych połączeń kolejowych w Polskę w za granicę. Sprawdzamy, z jakich połączeń gdańszczanie będą mogli skorzystać w tym roku.
reklama

Nad morze i w góry

Jak co roku najwięcej nowych połączeń uruchomi państwowy przewoźnik dalekobieżny PKP Intercity. Dodatkowe pociągi dowiozą nas z Gdańska między innymi do Helu, Łeby i Kołobrzegu. Do Helu pojadą pociąg TLK Korsarz, Wydmy, Rozewie, Mierzeja, IC Artus oraz droższy EIC Jantar. Czas przejazdu waha się ok niespełna 2 godzin i 40 minut do ponad 3 godzin.

Do Łeby pojadą nocne TLK Korsarz i Wydmy oraz dzienny TLK Delfin. Podróż zajmie około 3 godzin. Do Kołobrzegu dwa razy dziennie dojedziemy natomiast pendolino, ale także pociągiem TLK Ustronie, IC Pobrzeże oraz droższym EIC Posejdon. W weekendy dodatkowo pojawi się IC Posejdon i EIC Fregata. W weekendy z PKP Intercity pojedziemy także do Ustki pociągiem IC Lazur, który dowiezie nas w 2 godziny i 25 minut.

Standardowo w wakacje powrócą bezpośrednie połączenia w Tatry. Do Zakopanego pojedzie dzienny Intercity Witkacy, TLK Małopolska oraz nocny TLK Karpaty z wagonami sypialnymi. Podróż w góry zajmie od 10,5 do 11,5 godziny.

Często do Warszawy

W wakacje znacznie zwiększy się liczba połączeń Gdańska z Warszawą. Na trasie pojawią się dodatkowe pociągi zarówno z Trójmiasta w kierunku stolicy, jak i tych z nadmorskich miejscowości turystycznych. Warszawę i Gdańsk w weekendy połączy 27 pociągów różnych kategorii, od osobowych, przez TLK, IC, aż po EIC i pendolino (EIP).

Nocą do Czech

Na okres wakacji do siatki połączeń wraca także słynny pociąg TLK Wydmy z Łeby i Helu do czeskiej stacji przygranicznej Bohumín. Jest to duży węzeł kolejowy, na którym można przesiąść się do wielu pociągów różnych czeskich przewoźników w kierunku znanych czeskich miast: Pragi, Brna, Ostrawy, Ołomuńca i wielu innych. Stamtąd dojedziemy też na przykład w słowackie Tatry (Poprad-Tatry) lub wsiądziemy w pociąg w kierunku Wiednia lub Budapesztu. Pociąg z Gdańska wyruszy po godzinie 21 i zamelduje się w Czechach przed 8 rano. W składzie pociągu znajdą się czeskie wagony z miejscami do siedzenia oraz polskie wagony sypialne.

Szybki piętrus, czyli pociąg „Słoneczny”

W wakacje kursowanie rozpocznie także uwielbiany przez pasażerów codzienny pociąg „Słoneczny” Kolei Mazowieckich z Warszawy do Ustki. Pociąg złożony z klimatyzowanych wagonów piętrowych porusza się z prędkością 160 km/h, dzięki czemu mimo sporej liczby postojów dociera ze stolicy do Gdańska w zaledwie 3 godziny. Jedzie więc tylko o 20 minut dłużej niż przeciętne pendolino. Z powrotem podróż będzie jednak dłuższa i zajmie 3,5 godziny. Pociąg jest w dodatku tani. Bilet do Warszawy kosztuje 60 złotych. Studenci zapłacą 29,40 zł, a uczniowie 37,80. Z Warszawy do Gdańska pociąg będzie ruszał przed 6 rano, a w Grodzie Neptuna zamelduje się kilka minut przed 9 rano. Po kilku minutach postoju ruszy dalej do Ustki, gdzie dotrze około 11:38.

Z Ustki „Słoneczny” będzie wyruszał o 12:50, by dotrzeć do Gdańska o 15:33. Po kilku minutach postoju pojedzie do Warszawy. Na dworcu centralnym zamelduje się o godzinie 19. W weekendy dodatkowo będzie uruchamiany pociąg „Słoneczny-bis” w tej samej cenie i tym samym standardzie, w skróconej relacji Warszawa Centralna – Gdynia Główna. Dodatkowy pociąg będzie ruszał ze stolicy krótko po godzinie 10, by dotrzeć do Gdańska na 13:30. W drogę powrotną z Gdańska będzie startował o 17:57, a do Warszawy Centralnej dojedzie po 21:10.

Do Helu z Polregio

W przypadku połączeń regionalnych najważniejszą zmianą będzie wydłużenie dawnego pociągu „Tur”, kursującego codziennie z Chojnic do Gdyni. W sezonie pojedzie on aż do Helu. Skład będzie tradycyjnie zestawiony z lokomotywy i wagonów piętrowych. Pociąg będzie wyruszał z Gdańska po 10:30, a w Helu będzie meldował się kilka minut po godzinie 13. W drogę powrotną z Półwyspu będzie wyruszał o 14:16, a do Gdańska dojedzie o 16:43.

Ciekawostką będzie także dodatkowe połączenie do Chojnic, które wystartuje już 12 marca. Jeden z pociągów Gdynia – Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Port Lotnicy – Kościerzyna w dni robocze będzie kursował do Chojnic przez Lipusz i Brusy. Z Wrzeszcza pociąg wyruszy o 14:58 i dojedzie do Chojnic o 17:55. Dotychczasowe popołudniowe połączenie do Chojnic przez Tczew i Starogard Gdański będzie jednak o niespełna godzinę szybsze. Co ciekawe, pociąg w drodze powrotnej z Chojnic przez Kościerzynę do Gdyni ominie Gdańsk Wrzeszcz i pojedzie przez stację Gdańsk Osowa.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama