Mimo krytyki będzie przejście przy dworcu
Ponad miesiąc temu, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła przetarg na budowę przejścia naziemnego przy dworcu głównym. Inwestycja ma ułatwić poruszanie się pieszym, rowerzystom, a w szczególności osobom o ograniczonej mobilności. Dziś do dyspozycji istnieje jedynie tunel, który stanowi niemałą barierę architektoniczną. Sprawy nie poprawiłyby nawet naprawione windy, bo i te nie mają gwarancji sprawnego działania przez całą dobę.
- Nie będzie trzeba schodzić pod ziemię i korzystać ze schodów. To duże ułatwienie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się, prowadzą wózki dziecięce czy walizki - stwierdza prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
Przejścia naziemne na Podwalu Przedmiejskim, czy te przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, cieszą się niemałą popularnością. Nie zmienia to faktu, że równie duża część osób nadal woli korzystać z tuneli.
- Rozwiązania, które krok po kroku są w Gdańsku wprowadzane, czyli uspokajanie ruchu, czy strefy skrzyżowań równorzędnych nie wpływają na zmniejszenie płynności ruchu samochodowego – zapowiada wiceprezydent Piotr Grzelak.
Nowe przejście wpisuje się w strategię zrównoważonej mobilności miejskiej, gdzie najważniejsi są właśnie piesi. Poza tym, powstanie przejazd rowerowy, który w końcu połączy dwie strony Podwala Grodzkiego. Będzie to niemałe ułatwienie również dla osób pracujących na jednośladach, np. kurierów.
[news:1590190]
Prace ruszają w poniedziałek
Przejście naziemne przy dworcu głównym ma powstawać etapami, przez cztery miesiące. Start pierwszych plac zaplanowano na najbliższy poniedziałek, 29 lipca. W ramach prac przewidziano jeszcze zatoczki kiss&ride pod dworcem, wydłużenie peronów tramwajowych, czy montaż nowych, szerszych wiat przystankowych. Jak będzie wyglądał harmonogram prac?I etap (kierunek Sopot) - końcówka lipca
- Zamknięcie skrajnego, lewego pasa przy peronie tramwajowym
- Zamknięcie fragmentu peronu tramwajowego, w kierunku planowanego przejścia - budowa wiat
- Przystanek w stronę Sopotu częściowo zamknięty
- Zamknięcie skrajnego, lewego pasa przy peronie tramwajowym
- Przystanek w stronę Pruszcza Gdańskiego częściowo zamknięty, budowa wiat
- Buspas od Błędnika będzie udostępniony dla samochodów (tylko do wysokości zawężenia pasów przy peronach)
mat. prasowe
III etap - końcówka września
- Otwarcie naziemnego przejścia dla pieszych
- Zamknięta połowa przystanku, zamknięte wejście do tunelu
- Wykonanie drugiej części peronów i budowa kolejnych wiat
- Roboty wykończeniowe
Buspas na Grunwaldzkiej aż do Galerii Bałtyckiej
Władze Gdańska zdecydowały również, aby zapowiadany buspas w alei Grunwaldzkiej wyznaczyć aż do Galerii Bałtyckiej. Dzięki temu znacznie wzrósłby komfort podróży dla pasażerów linii autobusowej 199, która w godzinach szczytu potrafi zbierać spore opóźnienie.
- W miesiącach letnich chcielibyśmy sprawdzić i przetestować buspas w ciągu al. Grunwaldzkiej. W poniedziałek, 29 lipca, w pierwszym etapie uruchomimy buspas od przystanku Biblioteka Uniwersytet do ulicy Wojska Polskiego – mówi wiceprezydent Piotr Borawski.
mat. prasowe
Wprowadzane zmiany będą podzielone na dwa etapy. Najpierw buspas zostanie wyznaczony od przystanku "Biblioteka Główna UG" w kierunku Wrzeszcza, do skrzyżowania z al. Wojska Polskiego - rozpocznie się on 29 lipca. Drugi etap prac przewiduje przedłużenie buspasa do skrzyżowania z al. Żołnierzy Wyklętych - od 12 sierpnia.
Po trzech miesiącach od wprowadzenia tego rozwiązania, wiceprezydent Borawski planuje ewaluację rozwiązania, aby ocenić jego skuteczność i wpływ na płynność ruchu oraz skutki dla transportu zbiorowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.