reklama

Kilkanaście inwestycji drogowych w 2022 roku [LISTA ULIC]

Opublikowano:
Autor:

Kilkanaście inwestycji drogowych w 2022 roku [LISTA ULIC] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Drogi Remonty dróg to jeden z tych aspektów życia w mieście, który cieszy się szczególnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Sprawdziliśmy, jakie inwestycje w drogi planują gdańscy urzędnicy w rozpoczynającym się 2022 roku.
reklama

W tym roku zaplanowano rozpoczęcie nowych oraz kontynuację trwających już inwestycji. Wśród nich znajdują się nie tylko remonty istniejących jezdni i chodników, ale także budowa zupełnie nowych ulic. 
W tegorocznym budżecie Gdańska na inwestycje w nowe oraz istniejące drogi zagospodarowano  59 271 916 złotych.

Za te pieniądze powstanie oraz zostanie wyremontowanych łącznie około 8,5 km dróg. Na ten rok wyznaczono do realizacji następujące inwestycje:

  • objazd Bramy Nizinnej (kontynuacja),
  • budowa drogi dojazdowej do cmentarza przy ulicy Kępnej,
  • budowa węzła integracyjnego Gdańsk Osowa (kontynuacja),
  • przebudowa skrzyżowania ulicy Kartuskiej z ulicą Nowatorów (kontynuacja),
  • budowa kanalizacji deszczowej w ulicy Stryjewskiego na odcinku od przepompowni do ul. Zimnej,
  • budowa ulicy Łagowskie,
  • budowa połączenia Łucznicza - Niepołomicka,
  • budowa ulicy Nowej Olchowej (kontynuacja),
  • modernizacja chodników i jezdni Przy Torze od ul. Sandomierskiej do ul. Głuchej,
  • modernizacja chodników i jezdni ulic Nad Jarem, Zakosy, Brukowa,
  • modernizacja chodników i jezdni ulicy Pułaskiego,
  • modernizacja chodników i jezdni ulicy Zakopiańskiej od Bema do Kartuskiej,
  • modernizacja chodników i jezdni ulicy Tęczowej od ul. Nadwiślańskiej do ul. Turystycznej,
  • modernizacja chodników i jezdni ulicy Świbnieńskiej od Boguckiego do posesji nr 6,
  • modernizacja chodników i jezdni ulicy Sówki od ul. Stryjewskiego do ul. Kępnej,
  • budowa Ronda Starogardzka-Niepołomicka-Czerska.
Oprócz tego dokańczane będą również inne, rozpoczęte w zeszłym roku inwestycje, takie jak np. przebudowa ulic Pańskiej i Węglarskiej.

Co zrobiono w minionym roku?

W 2021 roku zakończono kilka ważnych inwestycji drogowych, prowadzonych przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska. Największą była warta 172 mln złotych przebudowa wiaduktu Biskupia Górka, wraz z remontem przylegających ulic. Do użytku oddano przebudowany, około dwukilometrowy odcinek ulicy Kartuskiej, który kosztował 37 mln złotych. Ponadto DRMG zakończyła remonty kilku mniejszych remontów ulic:

  • Równa – 800 m,
  • Piastowska – 900 m Sandomierska – 150 m ,
  • Falck Polonusa – 100 m 
  • Chodkiewicza – 400 m,
  • Pomorska -750 m,
  • Połęże – 1 km,
  • Dworska-Gedanesis BO – 200  m,
  • GIWK Twarda – 500 m.
DRMG wydała na powyższe inwestycje łącznie 16,393 mln złotych.

W 2021 roku realizowano także remonty kilku ulic, których jednak nie udało się zakończyć do końca grudnia. Wśród nich są np. ulice Polna, Przyokopowa i Wierzbowa na Dolnym Mieście, czy Góreckiego, Wilków Morskich i Strajku Dokerów w Nowym Porcie. Inwestycje są kontynuowane w nowym roku. 

Ważne bieżące utrzymanie

Oprócz inwestycji, samorząd co roku wydaje także duże środki na bieżące utrzymanie sieci miejskich dróg. Tym zadaniem zajmuje się Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. W ubiegłym roku jednostka wykonała kilka ważnych bieżących remontów ulic. Można zaliczyć do nich remont nawierzchni alei Hallera. Prace prowadzono na jezdni w kierunku Brzeźna pomiędzy ulicami Kościuszki i Chrobrego. Wyremontowano łącznie 1,2 kilometra alei. Ponadto prowadzono także inne prace utrzymaniowe. 

- Prace na al. Hallera prowadziliśmy wiosną i jesienią. Latem gościliśmy na ul. Marynarki Polskiej. Tam ułożyliśmy nową nawierzchnię i przebudowaliśmy miejsca postojowe na drodze wewnętrznej w rejonie skrzyżowania z ul. Zielony Trójkąt. Z kolei na odcinku od skrzyżowania z ul. Żaglową do skrzyżowania z ul. Reja dokonaliśmy naprawy nawierzchni na drodze dla rowerów -informuje Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiZ. - Spośród innych przeprowadzonych przez nas prac warto wspomnieć o nowej nawierzchni bitumicznej na ul. Płońskiej na odcinku 1300 metrów, miejscowych naprawach jezdni ul. Budowlanych i Kartuskiej, czy kolejnej realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego, jakim było ułożenie nowej nawierzchni na ul. Michałowskiego. Pochwalić możemy się również efektem prac na ul. Głuchej, gdzie wysłużone „kocie łby” zastąpione zostały równiutkim asfaltem - dodaje.

W 2021 roku GZDiZ prowadził także wymianę zniszczonej nawierzchni na Długim Targu. Inwestycję rozpoczęto po wakacjach i będzie kontynuowana aż do czerwca tego roku. Oprócz tych bardziej spektakularnych prac przeprowadzono także wiele mniejszych, lecz ważnych dla lokalnych społeczności remontów. 

-W ciągu ubiegłego roku wykonaliśmy również kilkadziesiąt robót o nieco mniejszym kalibrze. W 18 lokalizacjach wyremontowaliśmy lub ułożyliśmy nowy chodnik, a w 19 miejscach utwardziliśmy drogę gruntową płytami IOMB lub MEBA. W tym miejscu warto wspomnieć o przeprowadzonej latem wymianie płyt drogowych na ponad 800-metrowym odcinku ul. Stężyckiej w ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego. Dzięki nowym płytom możliwe było poprowadzenie tamtędy wydłużonej trasy autobusu 120 do portu lotniczego - podkreśla Magdalena Kiljan.

Łącznie w 2021 roku GZDiZ naprawił ponad 60 tys. metrów kwadratowych nawierzchni bitumicznych, 20 tys. metrów nawierzchni brukowych, kamiennych i chodników oraz prawie 29 tys. metrów kwadratowych nawierzchni gruntowych. Ponadto, w ramach bieżącego utrzymania, odmalowano 110 000 metrów kwadratowych oznakowania poziomego na gdańskich drogach. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama