Zapytaliśmy urzędników o skuteczność wakacyjnych akcji strażników miejskich. Jak się okazuje efekty są nikłe. Straż Miejska otrzymała w lipcu 39 zgłoszeń związanych z nieprawidłowym zaparkowaniem hulajnóg, jednak tylko w 14 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości. W jednym przypadku wszczęto postępowanie wyjaśniające, a w 13 sytuacjach sprawę skierowano do operatorów hulajnóg, aby zabrali lub przestawili jednoślady.
Oczywistym jest fakt, że liczba strażników miejskich jest bardzo mała w przełożeniu na powierzchnię całego miasta, które muszą patrolować. Jednak takie działania, nawet w małej ilości powinny być konkretne i zdecydowane - tak, aby jak najszybciej zlikwidować niebezpieczeństwo. Nieefektywna procedura wzywania operatora do przestawienia hulajnóg z pewnością nie osiągnie szybkich skutków. Co ciekawe, część hulajnóg została odholowana.
- W lipcu br. strażnicy odholowali 34 nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi. Wszystkie pojazdy zostały przewiezione na parking administracyjny i zostały wszczęte czynności wyjaśniające. Obecnie jest prowadzonych 25 tego typu spraw (sierpień 20222 - dop.red.). Informację o usunięciu hulajnóg funkcjonariusze przekazali także właścicielom – operatorom, którzy je wypożyczają - informuje Paulina Chełmińska z gdańskiego magistratu.
Pojawiły się też głosy mieszkańców w tej sprawie.
- Jeśli tak wygląda rzeczywistość, to informacje na facebooku Straży Miejskiej są bardzo koloryzowane - mówi o absurdalnej sytuacji pani Beata, mieszkanka Zaspy. - Podejrzewam, że więcej zachodu i pieniędzy kosztuje samo prowadzenie takich spraw, niżeli sam wpływ z niskiego mandatu -kończy.
Od 1 lipca do 31 lipca tego roku Straż Miejska ukarała jedynie jedną osobę. Za nieprawidłowe parkowanie hulajnogi została ona ukarana mandatem w wysokości 100 zł.
Za usunięcie hulajnogi pozostawionej niezgodnie z prawem grozi opłata w wysokości 125 złotych, zaś każdy dzień przechowywania hulajnogi na parkingu administracyjnym kosztuje 20 złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.