Półmaraton w 68 minut. Biegacze opanowali Gdańsk [ZDJĘCIA]

Sport W niedzielę (2 października) Gdańsk opanowali biegacze. Podczas 9. edycji Garmin Półmaraton Gdańsk ulicami miasta pobiegło prawie 3 tysiące osób.

W niedzielę, 2 października, Gdańsk opanowali biegacze. Podczas 9. edycji Garmin Półmaraton Gdańsk, ulicami tego przepięknego miasta pobiegło prawie 3 tysiące osób. Start i meta zawodów zlokalizowana była na Polsat Plus Arenie Gdańsk. Zawody odbyły się na dwóch dystansach: dłuższym półmaratońskim i krótszym pięciokilometrowym. Do startów zaproszono również dzieci organizując dla nich biegi Gdańsk Junior.

Najszybszym zawodnikiem dystansu półmaratońskiego okazał się Przemysław Dąbrowski, który wbiegł na metę po 1 godzinie, 7 minutach i 53 sekundach. Drugie miejsce na podium zajął Grzegorz Kujawski z Pucka z rezultatem 1:08:13, a trzecim zawodnikiem na mecie był reprezentant Ukrainy Witalij Kuzniecow z Charkowa, który na pokonanie dystansu potrzebował 1:09:13. Ubiegłoroczny zwycięzca Paweł Najmowicz na mecie zameldował się z czwartym czasem (1:11:25).

Wśród pań najszybsza była Natalia Mierzlikin z Warszawy, która trasę ukończyła w czasie 1 godziny 22 minut i 30 sekund. Druga była reprezentantka Ukrainy Weronika Kałasznikowa z Charkowa z czasem 1:24:43. Trzecią zawodniczkom była Agata Kaczmarek z Poznania, która uzyskała czas 1:25:38.

Nowością podczas Garmin Półmaraton Gdańsk były 4-osobowe sztafety półmaratońskie, które cieszyły się sporym zainteresowaniem biegaczy. Każdy z drużyny miał do przebiegnięcia ok. 5 km. Najlepszym teamem okazała się drużyna Our Own Way w składzie: Tomasz Łapiński, Katarzyna Kaczkowska, Piotr Szymański, Adam Szymborski, którym przebiegnięcie trasy zajeło 1 godziny 21 minut i 12 sekund.

Kilkanaście minut po półmaratonie wystartował Bieg na Piątkę. W tej rywalizacji pierwsze miejsce wywalczył Kamil Damentka, który trasę pokonał w 15 minut i 38 sekund. Drugim zawodnikiem na mecie był Mariusz Dembowski (00:16:08). Podium uzupełnił Szymon Sawicki, który przekroczył metę 13 sekund po Dembowskim.

Najszybszą kobietą podczas Biegu na Piątkę była Dominika Kłoda, której ukończenie 5km zajęło 19 minut i 16 sekund. Drugą kobietą na mecie była Zuzanna Głombiowska (00:19:33). Trzecie miejsce wywalczyła Monika Danelska (00:20:19).

Dużo pozytywnych emocji wywołała rywalizacja na dystansie 5 kilometrów o nazwie Firmowa Piątka. W ramach klasyfikacji wystartowały firmy, które walczyły o miano najlepszego Teamu na dystansie 5 km. Do punktacji zaliczało się sumę pięciu najlepszych czasów osób z danej firmy rywalizujących na dystansie 5 km. Dodatkowo każdy kolejny mężczyzna, z tej drużyny, który ukończy zawody pomniejsza czas łączny swojej firmy o 1 minutę, natomiast każda kolejna kobieta pomniejsza czas łączny o 2 minuty. Dzięki takiemu rozwiązaniu rywalizować można było nie tylko wysokim poziomem sportowym, ale również ilością zawodników w danej drużynie. W rywalizacji tej triumfowała drużyna Team Tapflo.