Już od początku świąt Bożego Narodzenia w pobliżu gdańskiego sanktuarium przy ul. Mikołaja Gomółki możemy oglądać wyjątkową szopkę bożenarodzeniową. W przeciwieństwie do wielu tego typu konstrukcji w Gdańsku ta posiada w środku żywe zwierzęta.
Na turystów i mieszkańców miasta czekają w środku osiołek, baranek, kozy, kury, gęś, kaczki i indor. Oglądanie szopki możliwe jest codziennie od 8:00 do 18:30, a w weekendy do 20:15. Jak zapowiada sanktuarium, tradycyjna konstrukcja będzie udostępniona zwiedzającym co najmniej do 6 stycznia.
Wielowiekowa tradycja tworzenia szopek bożonarodzeniowych
Historia tworzenia szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, kiedy to św. Franciszek z Asyżu po raz pierwszy zorganizował żywą szopkę w Greccio. Miała ona na celu przybliżenie wiernym tajemnicy Narodzenia Pańskiego. Z czasem tradycja ta zyskała popularność w całej Europie, także w Polsce.W Polsce tradycja budowy szopek rozwinęła się szczególnie w Krakowie, gdzie powstały unikatowe szopki krakowskie, wpisane w 2018 roku na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Jednak żywe szopki, takie jak ta w Gdańsku, wciąż przyciągają rzesze odwiedzających dzięki swojemu wyjątkowemu klimatowi.
Tworzenie żywych szopek to nie tylko tradycja religijna, ale także atrakcja turystyczna i forma edukacji. Szopki ukazują realistyczne sceny z życia Świętej Rodziny, angażując aktorów, zwierzęta i efekty świetlne. Takie wydarzenia, jak gdańska szopka, łączą pokolenia i wzmacniają więzi społeczności.
Żywa szopka w Gdańsku, nawiązując do tej tradycji, to wyjątkowe wydarzenie, które co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Oprócz wartości religijnej oferuje niezapomniane wrażenia wizualne i edukacyjne. Dzięki temu wpisuje się w wielowiekową historię tworzenia bożonarodzeniowych przedstawień.
Zobacz zdjęcia z niezwykłej szopki bożonarodzeniowej w Gdańsku. Szczegółu już w poniższej galerii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.