W dniu 1 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to jedno ze świąt nakazanych, co oznacza, że wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. Nakaz ten wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego, który jasno wskazuje, że dni w takie dni obowiązkiem każdego katolika jest pojawienie się w kościele.
W związku z tym Kościół zachęca, aby rozpoczęcie roku było czasem refleksji i oddania w kościołach czci Matce Jezusa, która odegrała kluczową rolę w historii zbawienia. Jest to także moment modlitwy o pokój na świecie.
Innymi słowy, udział w mszy świętej 1 stycznia jest obowiązkowy. W innym przypadku możemy mamy do czynienia z grzechem ciężkim, umożliwiającym przyjęcie komunii bez uprzedniej spowiedzi. Mimo to wielu księży czasem po nocnym świętowaniu lepiej odpuścić sobie udział w mszy.
Praktyka udziału w niej 1 stycznia różni się w zależności od kraju i indywidualnych przekonań. W Polsce część wiernych traktuje ten obowiązek bardzo poważnie, inni zaś skupiają się na świętowaniu Nowego Roku. Dla wielu jest to także okazja do wyciszenia po hucznej zabawie i duchowego rozpoczęcia roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.