reklama

Zima trudna dla ptaków. Zobacz jak prawidłowo je dokarmiać

Opublikowano:
Autor:

Zima trudna dla ptaków. Zobacz jak prawidłowo je dokarmiać - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Przyroda Zima, szczególnie śnieżna, to prawdziwe wyzwanie dla ptaków. Dotyczy to nie tylko leśnych, ale także miejskich skrzydlatych mieszkańców. Pokrywa śnieżna mocno utrudnia zdobywanie pożywienia. To właśnie w tym okresie powinniśmy pomagać ptakom. Podpowiadamy, jak robić to prawidłowo.
reklama

Dokarmiać ptaki może właściwie każdy. Pierwszym krokiem, aby pomóc jest umieszczenie karmnika w ogrodzie lub na parapecie okiennym. Montując go należy pamiętać o zabezpieczeniem przed dostępem drapieżników. Najlepiej umieścić go na takiej wysokości, aby uniemożliwić dostanie się do niego np. kotom. Konstrukcja i lokalizacja karmnika powinna umożliwiać ptakom swobodną ucieczkę. Równie ważne jest zabezpieczenie wysypanego pokarmu przed zamoknięciem. Najlepszy będzie karmnik ze spadzistym dachem. Jego wymiary powinny być większe niż taca, na której wykładamy pokarm.

Niezwykle ważny jest sam dobór pokarmu. Powinien on zależeć od tego, jakie ptaki znajdują się w okolicy. Jeśli nie mamy orientacji w tym zakresie, najlepiej będzie wybrać powszechnie dostępne mieszanki nasion dla ptaków. Zazwyczaj składają się one z grysu pszenicznego i jęczmiennego, prosa, mozgi i słonecznika.  Urozmaicając mieszankę pokarmu w karmniku, przywabimy różne gatunki ptaków. 

Sikory chętnie jedzą słonecznik oraz połamane orzechy Kosy i śpiewaki przepadają za owocami, takimi jak rodzynki czy jabłka. Wróble i mazurki z kolei skuszą się na proso. Dokarmianie powinno odbywać się regularnie, ponieważ ptaki dość szybko przyzwyczajają się do miejsca, w którym znajdują pokarm. 

Miejskie karmniki i kaczkomaty

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni również pomaga naszym małym, skrzydlatym przyjaciołom. W ostatnim czasie zamontował nowe, drewniane karmniki z dwuspadowym dachem oraz dozownikiem pokarmu. Urządzenia będą montowane jeszcze do końca przyszłego tygodnia. Karmniki pojawiły się tam, gdzie znajdują się stare i często dziuplaste drzewostany, a także w miejscach, gdzie GZDiZ w minionych latach wieszał budki lęgowe dla ptaków. Nowe karmniki pojawiły się lub pojawią się w następujących lokalizacjach:

  • Park Oliwski
  • Park Oruński
  • Park w Jasieniu
  • Park Przymorze
  • Park w Królewskiej Dolinie
  • Park Jelitkowski
  • Park Zielonym
  • Park Chirona
  • na zieleńcu przy ul. Michałowskiego
  • w rejonie Jaśkowego Lasu
W karmnikach postawionych przez GZDIZ pojawią się ziarna takie jak: mozga kanaryjska, proso żółte, proso czerwone, proso białe, rzepak czarny, owies obłuszczony, rzepik, słonecznik czarny, siemię lniane, dzikie nasiona, konopie drobne, murzynek, mieszanka traw. Taka mieszanka ma zapewnić ptakom zróżnicowaną dietę. Zapasy pokarmów mają być uzupełniane na bieżąco, podczas czynności związanych z utrzymaniem czystości w parkach i zieleńcach. W zależności od lokalizacji takie zabiegi przeprowadzane są codziennie lub trzy razy w tygodniu. Co jakiś czas ptasie stołówki mają być zaopatrywane również w pokarmy tłuszczowe w postaci kul i bloków.

Miejskie karmniki dedykowane są takim gatunkom jak: wróbel, mazurek, dzięcioł duży, bogatka, modraszka, sosnówka, sikora uboga, czarnogłówka, kowalik, dzwoniec, gil, grubodziób, czyż, jer, zięba, trznadel, szczygieł, kos, kwiczoł, rudzik, kawka, sroka, sójka, wrona, sierpówka, grzywacz, szpak.

GZDiZ przypomina także o 27 kaczkomatach, zainstalowanych przy zbiornikach wodnych. Podczas zimy są one uzupełniane w 100-gramowe torebki wypełnione odpowiednią dla kaczek mieszanką ziaren m.in. pszenicy, grochu żółtego i zielonego, sorga, prosa, rzepaku i jęczmienia. W tym sezonie zimowym do kaczkomatów trafiło już 600 kg ziarna. Zasady ich uzupełniania są takie same jak dla nowo ustawionych karmników.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama