reklama

Rzeka i zbiornik w Gdańsku zatrute. Trwa poszukiwanie przyczyn

Opublikowano:
Autor:

Rzeka i zbiornik w Gdańsku zatrute. Trwa poszukiwanie przyczyn - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Przyroda Doszło do zanieczyszczenia płynącej przez Gdański rzeki Strzelniczki, nazywanej "krainą pstrąga i lipienia". Władze miasta nie wiedzą co jest przyczyną środowiskowej tragedii.
reklama

W górze rzeki Strzelniczki są dwa zbiorniki opadowe: Budowlanych II i Strzelniczka II. Pierwsze niepokojące sygnały dotyczące sytuacji w zbiorniku zostały zgłoszone do Gdańskiego Centrum Kontaktu. Okoliczni wędkarze alarmowali, że na łowiskach pojawiła się ciemnozielona, śmierdząca breja.

- Od razu informacje te trafiły do odpowiednich służb. Administrator zbiornika, czyli Gdańskie Wody, od razu podjęły działania. Przy zbiorniku pojawili się pracownicy, którzy pobrali próbki i zabezpieczyli teren. Niemal od razu podjęto też prace związane z napowietrzaniem – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Jak zapewnia wiceprezydent, służby podejmują też działania polegające na wyławianiu ryb oraz napowietrzaniu wody. Pobrane zostały też próbki wody z pięciu miejsc. Ich badanie pozwoli ustalić co to za substancja i jaki ma wpływ na środowisko wodne w tym miejscu.

- Na razie trudno stwierdzić co jest przyczyną tego stanu. Pomiary prowadzone cyklicznie sondą przenośną wykazały, że poziom tlenu jest niski, przewodność natomiast podwyższona. To może świadczyć o przedostaniu się jakiejś substancji – mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.

Lotnisko przyczyną skażenia?

Zbiornik Strzelniczka II znajduje się w pobliżu gdańskiego portu lotniczego. Na jego terenie sprawdzono już wszystkie systemy, które potencjalnie mógłby przyczynić się do tego zanieczyszczenia.

- Natychmiast wstrzymaliśmy wszelkiego rodzaju wypływ jakichkolwiek środków rowami melioracyjnymi. Sprawdziliśmy cały system lotniskowy. Stwierdziliśmy niewielką usterkę w systemie odprowadzania środków do odladzania samolotów. Oczywiście usterka została natychmiast naprawiona, ale i tak nie powinna mieć wpływu na tę sytuację, bo to są środki biodegradowalne, które są dalej oczyszczane i przetrzymywane w naszych zbiornikach przez ponad 6 dni – mówi Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk.

Jak zapewnia prezes lotniska, na wszelki wypadek wstrzymano odpływ wszystkich wód z całego terenu portu lotniczego.

Ujęcia wody pitnej są bezpieczne

Najbliższe ujęcie wody jest oddalone od zbiornika Strzelniczka II o około 20 km. 

- Woda w Gdańsku jest w 100 procentach zdatna do spożycia i ujęcie wody w Straszynie produkuje wodę bezpieczną, która jest kontrolowana 365 dni w roku przez 24 godziny na dobę – mówi Magdalena Rusakiewicz, wiceprezes Gdańskich Wodociągów.

Jak zapewnia Rusakiewicz, wszystkie parametry wody pitnej są odpowiednie. 

- Te parametry w żadnym momencie nie zostały przekroczone. Picie wody z kranu jest bezpieczne i stacja ujęcia wody w Straszynie też jest bezpieczna – podkreśla Magdalena Rusakiewicz. 

Jak wynika z komunikatu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, sprawa zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki i Potoku Strzelniczka została w czwartek zgłoszona do Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach

Ze zbiorników na terenie Gdańska wyłowiono dotychczas kilkaset martwych ryb, głównie karasi.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama