Gdańscy prokuratorzy otrzymali dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z uschnięciem 180-letniego daktylowca z Parku Oliwskiego. Jako pierwsi złożyli je członkowie Zarządu Dzielnicy Oliwa. Dzielnicowi radni podejrzewali, że mogło dojść do celowego lub nieumyślnego niszczenia przyrody. To przestępstwo opisane w kodeksie karnym.
Drugi wniosek o wszczęcie śledztwa złożyło Biuro Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W tym przypadku podejrzenie padło na przepisy dotyczące niszczenia zabytków, gdyż Park Oliwski, jak i wszystkie jego elementy, są objęte ochroną konserwatorską.
W obu przypadkach zawiadamiający prokuratorów jako potencjalnych winnych doprowadzenia do śmierci rośliny wskazali nadzorujących przebudowę palmiarni czyli Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska.
Prokurator wchodzi do palmiarni
Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Oliwa zdecydowała się wszcząć śledztwo na podstawie zawiadomienia PWKZ. Śledczy sprawdzą, czy nie doszło do czynu opisanego w artykule 108 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami: Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.Prokuratura wszczynając swoje dochodzenie zakazała tymczasowo wycinać uschniętej palmy. Zanim pozostałości daktylowca zostaną usunięte z Parku Oliwskiego musi im się przyjrzeć powołany przez śledczych biegły.
- Zostały zaplanowane czynności procesowe, takie jak oględziny palmy z udziałem biegłego z zakresu ochrony środowiska, zabezpieczenie dokumentacji związanej z inwestycją, wykonaniem i realizacją budowy nowej palmiarni - mówi Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Na razie śledztwo toczy się w sprawie, a nie przeciwko komukolwiek. Najpierw śledczy muszą ustalić, czy do uschnięcia palmy przyczynił się remont, czy doszło do zaniedbań w opiece nad rośliną lub obumarcie daktylowca było związane z innymi czynnikami.
Palmiarnia, jako element zespołu pocysterskiego, została wpisana do rejestru zabytków w 1971 roku.
[news:1233441]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.