reklama

Ranking najbardziej zielonych polskich miast. Jak poradził sobie Gdańsk?

Opublikowano:
Autor:

Ranking najbardziej zielonych polskich miast. Jak poradził sobie Gdańsk? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Przyroda Gdańsk nie znalazł się w pierwszej dziesiątce raportu "Zielone miasta – polskie miasta na rzecz klimatu, środowiska i zdrowia mieszkańców". Autorzy badania docenili działania na rzecz jakości powietrza.
reklama

W rankingu "Zielone miasta – polskie miasta na rzecz klimatu, środowiska i zdrowia mieszkańców" sklasyfikowano 66 miast na prawach powiatu.

– Dziś mianem green cities określa się miasta stawiające na prośrodowiskowe rozwiązania. W niniejszej, siódmej już edycji rankingu "Europolis" prezentujemy, jak polskie samorządy radzą sobie w zakresie działań na rzecz klimatu i ochrony środowiska. Zielone miasta wpisują się w założenia zrównoważonego rozwoju – tłumaczą autorzy we wstępie do raportu.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Lublin. Zdobył on 57 punktów na 100 możliwych. Najwyższą pozycję stolica województwa lubelskiego zawdzięcza aktywnym działaniom w dziedzinie elektromobilności. Władze Lublina postawiły sobie bardzo ambitne cele w tym obszarze.

Gdańsk w rankingu ogólnym zajął 12. miejsce zdobywając 50,5 pkt. Wyżej w rankingu sklasyfikowano m.in. Bydgoszcz, Warszawę oraz Wrocław. Za Gdańskiem w rankingu znalazły się między innymi Gdynia, Olsztyn oraz Kraków.

W rankingach szczegółowych, Gdańsk całkiem nieźle wypadł w kategorii indywidualnego transportu elektrycznego (8. miejsce) oraz w zestawieniu miast pod względem działań na rzecz jakości powietrza (6. miejsce).

Bardzo słabo Gdańsk został oceniony pod względem zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz klimatu i środowiska - 41. miejsce to wynik daleki od ideału.

W rankingu miast pod względem transportu publicznego Gdańsk otrzymał jedynie 36 na 100 możliwych punktów. Mimo niskiej oceny, wynik ten pozwolił stolicy Pomorza zająć 15 lokatę. Również pod względem zdrowia publicznego nasze miasto zostało ocenione relatywnie nisko. Otrzymane 43 punkty uplasowały Gdańsk na 38 z 66 miast.

Rankingi zostały przygotowywane przez Centrum Analityczne Polityka Insight na zlecenie Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce. Dane wykorzystane podczas przygotowywania raportu pochodziły z Urzędów Miejskich. Autorzy wykorzystali również informacje Głównego Urzędu Statystycznego, Banku Danych Lokalnych i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama