reklama

Prawie 80 hektarów zieleni. Jak zagospodarować Park Południowy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Igor Dorawa

Prawie 80 hektarów zieleni. Jak zagospodarować Park Południowy? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

Sadzenie łąki kwietnej w Parku Południowym (2022 r.) | foto Igor Dorawa

reklama
Udostępnij na:
Facebook
PrzyrodaWyczekiwany głównie przez mieszkańców górnego tarasu Park Południowy, będzie drugim co do wielkości parkiem w Gdańsku. Po trzech latach zapowiedzi i konsultacji społecznych, urzędnicy publikują z projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Teraz można sprawdzić, jak ma wyglądać Park Południowy i zgłosić swoje uwagi.
reklama

Kilkadziesiąt hektarów zieleni na południu Gdańska

Zamysł Parku Południowego władze Gdańska przedstawiły już trzy lata temu. W 2021 roku zapowiedziano, że kilkadziesiąt hektarów zostanie zarezerwowane na poczet właśnie tego miejsca. Rok później przeprowadzono konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mogli podzielić się swoją wizją na nową przestrzeń. Park swoim zasięgiem obejmie trzy dzielnice: Orunia Górna - Gdańsk Południe, Ujeścisko - Łostowice oraz Jasień. Przeprowadzono już inwentraryzację przyrodniczą i dendrologiczną, a później przyszedł czas na zaprojektowanie nowych przestrzeni.

Cały proces nadzorowało Biuro Architekta Miasta. Na jego zlecenie powstał właśnie projekt architektoniczno-krajobrazowy Parku Południowego, czyli tak zwany masterplan. To właśnie on szczegółowo reguluje, jak będzie urządzony teren oraz krok po kroku jak ten cel osiągnąć. 

reklama

Urzędnicy pytają mieszkańców

Warto zauważyć, że Park Południowy będzie drugim największym parkiem w Gdańsku, tuż za Parkiem Reagana. Miasto ruszyło z procesem partycypacji, który jest poświęcony planowi dla części wschodniej i zachodniej zieleńca. Od 19 sierpnia wyłożone są projekty do wglądu mieszkańców. Swoje uwagi można zgłaszać do poniedziałku, 16 września. Co zawiera projekt? Głównie plan zagospodarowania zieleni oraz terenów rekreacyjnych. Jest on dostosowany do Gdańskiej Polityki Wodnej i ma chronić istniejące walory przyrodnicze parku.

Gdzie zapoznać się z projektem?

Jak wziąc udział w dyskusji?

reklama

Gdzie zgłosić uwagi?

Do 30 września mieszkańcy mogą składać swoje uwagi do projektu planu.

reklama

  • mailowo: [email protected]
  • przez platformę ePUAP
  • w formie papierowej na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, IV piętro, 80-855 Gdańsk
  • podczas dyskusji publicznej online
  • osobiście w siedzibie BRG
Urzędnicy przypominają, że uwagi muszą zawierać imię i nazwisko lub nazwę firmy oraz adres zamieszkania/siedziby. Będą one rozpatrywane maksymalnie 21 dni od terminu zakończenia ich składania.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama