Prezydent miasta to jeden z czterech organów, który wydaje decyzje dotyczące wycinki drzew. W przypadku, kiedy inwestycja realizowana jest na działce gminnej, decyzje wydaje Marszałek Województwa Pomorskiego. Dla terenów wpisanych do rejestru zabytków decyzje wydaje konserwator Zabytków, zaś w przypadku terenów leśnych organem decyzyjnym jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Pozostałe decyzje wydaje w imieniu Prezydenta Gdańska Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego.
Jak tłumaczył podczas konferencji prasowej wiceprezydent Piotr Borawski, w przypadku decyzji wydawanych przez miejskich urzędników, inwestorzy wnioskujący o usunięcie zieleni, muszą liczyć się z obciążeniami. Wydział Środowiska nakłada na wnioskujących obowiązek wykonania nasadzeń zastępczych lub jeżeli nie ma takiej możliwości, nakazuje uiszczenie stosownych opłat.
- Są to tak zwane środki znaczone. Wydajemy je na konkretne cele środowiskowe takie jak nowe nasadzenia, wymiana kopciuchów czy Ekopatrol - wyjaśnia Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
[news:1203674]
Więcej nasadzeń wg wzoru
Zaprezentowany dziś projekt uchwały zakłada zwiększenie liczby nasadzeń zastępczych. Do wszystkich wniosków o usunięcie zieleni w związku z realizowaną inwestycja urzędnicy będą wymagać też dołączenia dokumentacji przyrodniczej. Jak tłumaczył Borawski, będzie ona zawierać m.in. operat dendrologiczny i inwentaryzację przyrodniczą.Urzędnicy chcą też wprowadzić przejrzysty przelicznik, który pozwoli wskazać wymaganą liczbę nowych drzew. Za jedno wycięte drzewo będzie trzeba zasadzić od jednego do 14 drzew. Wszystko zależy od gatunku, obwodu oraz usytuowania wycinanego drzewa.
Uchwała Rady Miasta ma też zawierać tzw. modyfikatory, które mogą zwiększyć lub zmniejszyć liczbę koniecznych nasadzeń zastępczych.
Miejscy urzędnicy chcą też, aby Rada Miasta określiła wymagany obwód roślin stosowanych przy nasadzeniach zastępczych na 16 - 20 cm.
- Rośliny o takim obwodzie mają duży odsetek przeżywalności. Nie bez znaczenia jest tu również dostępność takich właśnie sadzonek w szkółkach - tłumaczy Jędrzej Sieliwończyk z Biura Prezydenta.
Nowa zielona polityka władz Gdańska zakłada, że nasadzenia zastępcze odbędzie się na terenie prowadzonej inwestycji. Jeżeli to nie będzie wykonalne, wówczas nasadzenia mogą być wykonane na terenach miejskich w miejscu uzgodnionym z Zarządem Dróg i Zieleni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.