Gdański Ogród Zoologiczny może się pochwalić wieloma sukcesami hodowlanymi. Zawdzięcza je ogromnym staraniom pracowników oraz udziałowi w międzynarodowym programie wymiany zwierząt. Program ten pozwala na odpowiedni dobór par, co z czasem skutkuje przywitaniem na świecie ich młodych.
Nowa mieszkanka gdańskiego zoo
Tym razem do gdańskiego zoo przybyła Malela, czyli 8-letnia hipopotamica karłowata. Samiczka waży 200 kilogramów. W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym czekał na nią Sapo, który zamieszkał w Gdańsku w 2012 roku. Pracownicy zoo liczą, że ich spotkanie zaowocuje w przyszłości przywitaniem na świecie młodych.
— Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem, stąd decyzja koordynatora o przyznaniu nam młodszej samicy. Hodowla zachowawcza tego gatunku w ogrodach zoologicznych jest niezwykle ważna dla jego ochrony i przetrwania – mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. — Historia gdańskich hipopotamków sięga lat 80-tych, a zwierzęta urodzone w Gdańsku można zobaczyć m.in. w Opolu, Danii, a także Francji.
Pierwszą parą hipopotamów, które zamieszkały w gdańskim zoo, byli Drops i Niunia. Kilkukrotnie doczekali się oni potomstwa, w tym Tosi, która początkowo wyjechała z zoo, jednak kilka lat temu wróciła i do dziś w nim mieszka. Tosia i Sapo doczekali się córki. Koordynator programu wymiany zwierząt zadecydował jednak o przyznaniu kolejnej samicy, co ma na celu zwiększenie szans na przekazanie cennych genów przez samca Sapo.
Hipopotamy karłowate są mniejszymi kuzynami hipopotamów nilowych. W naturze zamieszkują lasy deszczowe oraz bagna zachodniej Afryki. Niestety, pozostało tylko około 2 tysiące osobników tego gatunku, co jest wynikiem utraty ich naturalnych siedlisk.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.