reklama

Gdańsk będzie monitorował jakość powietrza przy drodze

Opublikowano:
Autor:

Gdańsk będzie monitorował jakość powietrza przy drodze - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Przyroda Gdańsk zyskał kolejną stację pomiarową, która monitoruje jakość powietrza. Tym razem urządzenie zainstalowano przy ruchliwej ulicy Słowackiego, na terenie dzielnicy Matarnia.
reklama

W naszym mieście pojawiła się już szósta stacja pomiarowa kontrolująca jakość powietrza. W Gdańsku urządzenia pojawiają się dzięki fundacji ARMAG. Stacje pomiarowe w sposób ciągły śledzą stężenie zanieczyszczeń powietrza, takich jak: tlenki azotu, tlenek węgla, benzen, pyły zawieszone, dwutlenek siarki oraz ozon. 

- W Gdańsku, ale i w całej aglomeracji, wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim oraz innymi samorządami już od 1993 roku, kiedy powstała Fundacja ARMAG, zajmujemy się monitorowaniem jakości powietrza. To był pilotażowy, absolutnie pionierski program w Polsce. Dzisiaj takich stacji kontrolujących stan powietrza w całym Trójmieście jest 9. W samym Gdańsku, dzięki tej nowej stacji mamy już 6 punktów pomiarowych – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nowa stacja umiejscowiona na pasie zieleni przy ul. Słowackiego będzie zbierała przede wszystkim dane dotyczące zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy drogowe. Jest to pierwsza stacja zbierająca dane z takiego źródła na Pomorzu. Włączenie urządzenia do sieci Fundacji ARMAG nastąpiło na początku miesiąca.

- Ta stacja to jest finalny etap projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, również przy wsparciu WFOŚiGW w Gdańsku. To jest stacja komunikacyjna, dedykowana zanieczyszczeniom z emisji liniowej, czyli pochodzącej z transportu. Stąd lokalizacja tej stacji, dosyć nietypowa dla naszej sieci. To pierwsza taka stacja na Pomorzu, dlatego z niecierpliwością czekamy na wyniki – podkreśla Magdalena Haas, dyrektor Fundacji ARMAG. – Oczywiście te wyniki będziemy musieli przeanalizować, zgodnie z danymi meteo, które będziemy zbierać równolegle. Dopiero wtedy, będziemy mogli właściwie zinterpretować ten pomiar - dodaje.

Monitoring zanieczyszczeń związanych z ruchem pojazdów, czyli tzw. emisji liniowej, jest bardzo ważny , gdyż emitują one bardzo szkodliwe związki, takie jak pyły zawieszone PM10 i PM2,5, tlenki azotu, tlenki węgla i węglowodory. 

- W Polsce emisja liniowa, po emisji komunalnej, z którą mamy największy problem, wysuwa się na drugie miejsce. Dlatego pomiar dedykowany tego rodzaju emisji jest bardzo ważny. Jest konieczny do przeprowadzenia różnego rodzaju analiz, do zarządzania ruchem oraz do przygotowywania strategii transportu dla miasta — wyjaśnia Magdalena Haas.

Dane ze stacji pomiarowych są udostępniane online na stronie armaag.pl. Każdy chętny może osobiście sprawdzić jakość powietrza w okolicy jednej z sześciu gdańskich stacji. Oprócz Matarni znajdują się także na Stogach, Szadółkach, w Śródmieściu, Nowym Porcie oraz we Wrzeszczu. Istnieje także możliwość sprawdzenia prognozy jakości powietrza. 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama