Kilka dni temu na platformie TikTok zostało opublikowane nagranie autorstwa znanego coacha Tomasza Krefta, który stwierdził w nim, że w Gdańsku nie da się wypłacić gotówki w banku z wyjątkiem jednej placówki.
Film szybko zyskał na popularności, zbierając prawie pół miliona wyświetleń na TikToku oraz drugie tyle na Facebooku, gdzie opublikował go profil "Ogólnopolski Kanał Informacyjny". Nagranie jest skwitowane podpisem "włączamy myślenie", a pod nim pojawiło się wiele komentarzy osób wierzących w słowa autora i zgadzających się z nim.
- Brawo!!! Uświadamiajmy nasze dzieci i wnuki i szykujemy się na duży protest, bez tego będziemy cyfrowymi niewolnikami jak w filmach o przyszłości - napisał jeden z użytkowników.
Temat zbadało stowarzyszenie Demagog, które zajmuje się weryfikowaniem różnego rodzaju wypowiedzi oraz walką z fake newsami i dezinformacją. Stwierdzili, że wypowiedź Tomasza Krefta jest niezgodna z prawdą, czym wprowadził tysiące osób w błąd. O komentarz poprosili przedstawicieli kilku gdańskich placówek bankowych, którzy jednogłośne uznali, że nie ma problemu z wypłacaniem gotówki, czy to za pomocą bankomatu lub z doradcą klienta.
- Nie ma żadnych dowodów na istnienie spisku w celu eliminacji gotówki, a poszczególne banki potwierdziły w komentarzach dla nas, że w ich placówkach nie ma problemów z wypłatami - oznajmia stowarzyszenie.
Autor filmu sugerował, że banki umyślnie utrudniają klientom dostęp do gotówki, aby uzależnić ich od innych form płatności. Na to również odpowiedzieli przedstawiciele placówek, twierdząc, że takie praktyki nie mają miejsca i klienci mogą dowolnie wypłacać pieniądze. W przypadku dużych sum natomiast muszą to zgłosić wcześniej, aby pracownicy mogli zaplanować dostawę danej ilości gotówki.
Film Tomasza Krefty został już oznaczony na Facebooku, jako szerzący fałszywe informacje, lecz nie zniknął z platformy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.