Jak koordynowane jest działanie wolontariuszy?
W trzypiętrowym budynku przy ul. Dolna Brama 8 na co dzień działa w sumie kilkudziesięciu wolontariuszy z różnych organizacji. Wolontariusze działają w systemie trzyzmianowym, a sam punkt czynny jest codziennie od 8:00 do 20:00.Przed każdą zmianą organizowana jest odprawa wolontariuszy, na której otrzymujemy swoje zadania i zapoznajemy się ze zmianami, które niemalże codziennie zachodzą w punkcie. Po wypełnieniu porozumień wolontariackich otrzymujemy swój identyfikator oraz specjalną koszulkę. Taki zestaw pozwoli nam rozpocząć działania w punkcie.
Czym zajmują się wolontariusze?
Działamy praktycznie w każdym miejscu w sztabie. Pomagamy w rejestracji uchodźców, opiekujemy się dziećmi, informujemy o tym, jakie formy pomocy można uzyskać w centrum, czy pakujemy paczki z chemią i żywnością dla całych rodzin. W praktycznie każdym działaniu bardzo przydatna jest znajomość języka ukraińskiego lub rosyjskiego. Wielu wolontariuszy działa również w biurze, odpisując na maile, albo obsługując dwujęzyczną infolinię dla potrzebujących.Każdy z wolontariuszy na swoim identyfikatorze ma specjalne naklejki, które wskazują, w jakim języku porozumiewa się poszczególna osoba. Oczywiście brak znajomości języka nie jest barierą w niesieniu pomocy potrzebującym. Nie raz musiałem improwizować, chociażby starając pokazać się gestami, co mam na myśli. Jeśli sytuacja jest nieco bardziej wymagająca, zawsze możemy liczyć na pomoc innych, którzy porozumiewają się językiem ukraińskim.
Poczekalnia oraz kawiarenka dla osób oczekujących na pomoc
W sztabie przy ulicy Dolna Brama 8 następuje rozeznanie w potrzebach uchodźców oraz zapewniana jest im pomoc pierwszej potrzeby w postaci np. paczek z jedzeniem i chemią. Ponadto potrzebujący mogą skorzystać z pomocy prawnej, czy psychologicznej.
Jakie uczucia mi towarzyszą?
Przez cały okres działania potrafią dopaść mnie najbardziej skrajne emocje, od uśmiechu i euforii, po smutek połączony z najgorszymi scenariuszami dla panującej w Ukrainie sytuacji. Nie do pojęcia jest dla mnie fakt, że pomimo bycia nastolatkiem, nie czuję żadnych barier w rozmowie z osobami znacznie młodszymi lub starszymi. Sytuacja jest bardzo napięta, więc może to logiczne, że nie myśli się o takich drobnostkach, jednak dla mnie jest to bardzo miłe odczucie. Nie wiem, jak w innych miastach, ale myślę, że tu w Gdańsku wzorowo zdajemy egzamin w niesieniu pomocy innym.Obserwując całe rodziny, samotnych uchodźców, starsze kobiety, zapłakanych mężczyzn, czy dzieci, które mają całe życie przed sobą, czuję wewnątrz żal, którego skala jest nie do opisania. Pomimo że nie znam ukraińskiego, ani rosyjskiego, to zdarzały się sytuacje, w których słuchając rodzinnych historii, wielokrotnie się wzruszyłem. Poza pomocą materialną, ale także drobnym, ludzkim gestem dajemy wsparcie potrzebującym. Czasem to jedno przytulenie, czy złapanie za rękę jest bardzo ważne.
Jak zostać wolontariuszem?
Jeśli chcesz zostać wolontariuszem w sztabie Gdańsk Pomaga Ukrainie, dołącz do grupy na Facebooku "Gdańsk Pomaga Ukrainie - Wolontariusze". Znajdziesz na niej wszystkie niezbędne informacje do działania, w tym wspominany grafik. Jeśli chcesz pomóc w inny pomóc, poinformuj o tym przez specjalny formularz dostępny na stronie ukraina.gdanskpomaga.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.