W kwietniu odbyła się pierwsza edycja Science Speed Dating FarU. Spotkania prowadzono w formacie speed dating - krótkie rozmowy, podczas których ludzie mają poczuć ze sobą jakąś więź, a potem ją wzmocnić na własną rękę.
- Mam nadzieję, że spotkania w ramach Science Speed Dating przyczynią się do nawiązania kontaktów w sferze naukowej i zaowocują wspólnymi projektami między trzema uczelniami. Współpraca między naukowcami to wartość dodana federacji, do której dążymy - mówi Wiesław Laskowski, prorektor do spraw nauki Uniwersytetu Gdańskiego.
Poświęcono 3 dni na spotkania, a każdy z nich był dedykowany innemu tematowi: zrównoważonemu rozwojowi, technologiom informatycznym i inżynierii materiałowej oraz zdrowiu publicznemu. Dodatkową formą rozrywki były wystąpienia różnych gości.
- Szeroka tematyka spotkań umożliwiła udział w nich naukowcom z różnych dziedzin, a tym samym wymianę wiedzy i kontaktów, które mogą zaprocentować w przyszłości. Science Speed Dating FarU może się zatem przyczynić do znacznego zwiększenia liczby interdyscyplinarnych projektów realizowanych na poszczególnych uczelniach - mówi Sławomir Milewski, prorektor do spraw nauki Politechniki Gdańskiej.
Te krótkie spotkania przyjęły format trzyminutowych szybkich rozmów. Celem takiego wydarzenia jest wzmocnienie współpracy między trzema uczelniami: Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, które razem tworzą Uczelnie Fahrenheita.
- W ramach międzyuczelnianej współpracy zmierzającej do federalizacji, oprócz kroków formalnych, podejmujemy też inicjatywy oddolne, jak Science Speed Dating, które pozwalają wesprzeć naszych badaczy, nauczycieli akademickich i pracowników GUMed, PG i UG. Lista zaproponowanych tematów do rozmów jest długa i zróżnicowana, tak by każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Wśród zdefiniowanych obszarów pojawiły się m.in. gospodarka w obiegu zamkniętym, nowe terapie i leki, jak również dynamicznie rozwijające się technologie medyczne i informatyczne - komentuje Michał Markuszewski, prorektor do spraw nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kolejną edycję już zapowiedziano na 29-31 maja. Tematyka spotkań będzie dotyczyć między innymi: nowych terapii i leków, zagadnień środowiskowych, a także sektora energetycznego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.