Badanie jakości zdalnej nauki Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska przeprowadziła po raz pierwszy wiosną tego roku. Sprawdzano wówczas jak uczniowie odnajdują się z nowej szkolnej rzeczywistości oraz jak oceniają zupełnie nieznany dotychczas sposób nauki względem zajęć stacjonarnych. Analizie poddano między innymi takie elementy jak: formę prowadzenia zajęć zdalnych, platformy cyfrowe wykorzystywane do nauki zdalnej, poziom obciążenia nauką w stosunku do zajęć stacjonarnych, sprawność przekazu informacji organizacyjnych, czy jakość komunikacji oraz możliwości sprzętowe szkół i uczniów. Wyniki poprzednich badań pokazały, że wiele aspektów zdalnej nauki wymaga poprawy.
- Drugi raport o zdalnej edukacji w Gdańsku tworzymy w celu sprawdzenia jak na przestrzeni tych kilku miesięcy zmieniła się zdalna edukacja. Sprawdzamy czy dziś szkoły, nauczyciele przygotowani są lepiej niż w poprzednim semestrze - tłumaczy nam Jakub Kuras, przewodniczący Komisji Promocji Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.
Pytania trwającej aktualnie w ankiecie odnoszą się tym razem do doświadczeń obecnych w porównaniu z doświadczeniami z ubiegłego semestru, prowadzonego w sposób zdalny po raz pierwszy.
Ankieta cieszy się sporym zainteresowaniem uczniów. W ciągu ostatnich kilku tygodni MRMG otrzymała już ponad 3 tysiące opinii na temat zdalnej edukacji. Choć na oficjalne wnioski przyjdzie jeszcze czas, już teraz można zauważyć pewne pozytywne trendy.
- Trzeba przyznać, że w kilku kwestiach widzimy znaczącą poprawę, ale niektóre problemy pozostały. Na podstawie 3 tysięcy głosów, które mamy w tym momencie mogę powiedzieć, ze np. prawie wszystkie szkoły przeszły już na jednolitą platformę nauczania, z czym były problemy gdy tworzyliśmy raport majowy. Ponadto uczniowie dalej czują się bardziej obciążani materiałem podczas zajęć w trybie zdalnym - mówi Jakub Kuras.
Swoje opinie na temat zdalnej nauki w gdańskich szkołach uczniowie mogą zgłaszać jeszcze do 20 listopada. Nieoficjalnie raport z wynikami badań mógłby pojawić się na początku grudnia bieżącego roku. Po publikacji, podobnie jak wiosną, sprawozdanie zostanie przekazane władzom Gdańska, a stamtąd dyrektorom gdańskich placówek oświatowych. Na jego podstawie kierownictwo szkół będzie mogło opracować kolejne działania w kierunku doskonalenia jakości zdalnego nauczania, które prawdopodobnie pozostanie z uczniami jeszcze przez dłuższy czas.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.