O tym, że sytuacja w najstarszym polskim przedsiębiorstwie jest katastrofalna, było wiadomo od dawna. W maju tego roku przyznał to nowy prezes. W liście, który skierował do pracowników, poinformował, że w 2023 roku operator odnotował "największą historyczną stratę".
700 osób dostało propozycje odejścia z pracy. Łącznie z Poczty ma odejść 9 tysięcy pracowników
Poczta przyznała wówczas, że warunkiem dalszego funkcjonowania na rynku jest kompleksowa transformacja. – Przeprowadzenie tego procesu jest priorytetem dla zarządu. Aktualnie przyjęte przez zarząd dokumenty zakładają redukcję etatów poprzez naturalną fluktuację, czyli nieprzedłużanie umów czasowych bądź wygaszanie stanowisk po przejściu pracowników na emeryturę – poinformowano.Teraz okazało się, że na Poczcie ruszyła redukcja etatów. 19 listopada do oddziałów Związku Zawodowego Pracowników Poczty przekazano informacje na temat Programu Dobrowolnych Odejść wraz z możliwym scenariuszem nieskorzystania z tej oferty.
Jak udało nam się dowiedzieć, ogłoszony w sierpniu tego roku Plan Transformacji zakłada zaproponowanie uczestnictwa w tym programie ok. 9 tysiącom pracowników Poczty. Założenie to pozostaje bez zmian.
Natomiast realizacja programu musi uwzględniać bieżące możliwości finansowe spółki i będzie wdrażana w etapach. Dlatego jak dotąd uruchomiono PDO dla grupy ponad 700 osób. Co ważne, na realizację PDO Poczta Polska nie otrzymała dodatkowych funduszy i obecnie program jest finansowany ze środków własnych
– poinformowało nas Biuro Prasowe Poczty Polskiej.
Zwolnienia w Poczcie Polskiej. Ile pensji za dobrowolne odejście?
Program Dobrowolnych Odejść skierowany jest do pracowników wsparcia i administracji. Osoby, które zdecydują się odejść, mogą liczyć na odprawy, które poczta nazywa "niezwykle hojnymi". – Ich celem jest właściwe zabezpieczenie finansowe osób odchodzących. Pracownicy, którzy decydują się z niego skorzystać, otrzymują równowartość 12 pensji. Te zmiany są konieczne, ponieważ dziś blisko 65 proc. kosztów Poczty Polskiej stanowią płace. Celem zmian jest uczynienie z Poczty Polskiej atrakcyjnego pracodawcy – zaznacza Biuro Prasowe Poczty Polskiej.Do tej pory z propozycji skorzystało 73 procent osób, które po podpisaniu stosownego porozumienia kolejnego dnia mogą (ale oczywiście nie muszą) podjąć inną pracę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.