reklama

W tych klasach nie będzie lekcji religii. Zmiany od 1 września 2024, księża oburzeni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Karolina Brózda

W tych klasach nie będzie lekcji religii. Zmiany od 1 września 2024, księża oburzeni - Zdjęcie główne

Zmiany dotyczące lekcji religii wejdą w życie 1 września 2024 roku (zdjęcie ilustracyjne) | foto Karolina Brózda

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Po wakacjach wchodzą zapowiadane już wcześniej przez Ministerstwo Edukacji zmiany w organizowaniu lekcji religii. Przeciwny jest temu episkopat, który informuje, że "zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną".
reklama

Barbara Nowacka tuż po tym, jak objęła tekę Ministra Edukacji Narodowej, zapowiedziała szereg zmian w polskiej oświacie. Mają one dotyczyć m.in. lekcji religii. Po wakacjach jedna z nich wchodzi w życie. 

Łączenie klas na lekcjach religii. Zmiany już od 1 września 

MEN, którym od kilku miesięcy kieruje Barbara Nowacka, nie tylko zapowiada zmiany w szkolnictwie, ale sukcesywnie je wprowadza. Przypomnijmy, ze szkół podstawowych zniknęły obowiązkowe zadania domowe, z listy lektur część pozycji, a od 1 września tego roku oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen.

To nie koniec. Pani minister już zapowiedziała, że od września 2025 w szkole odbywać się będzie tylko jedna lekcja religii, dodatkowe już w salkach katechetycznych. Z tymi zmianami nie chce zgodzić się episkopat, który zdążył już zaprotestować.

Lekcja religii obecna od ponad 30 lat w przestrzeni szkolnej daje wiele dobra. Wychowuje w wierze i wprowadza w świat wartości, takich jak dobro, prawda, piękno. Uczy poczucia sprawiedliwości i wrażliwości na potrzeby człowieka. Pomaga także młodym ludziom odkryć i zrozumieć sens własnego życia wobec różnorakich wyzwań cywilizacyjnych i kulturowych – tłumaczą duchowni. 

Jak się okazuje, nie tylko w tej kwestii "zgrzyta" na linii episkopat-MEN. Kolejna sprawa to zmiany, które mają wejść już 1 września 2024 roku w drodze rozporządzenia. O czym mowa? Między innymi o tym, że lekcje religii będą organizowane w klasach, w których chce na nie chodzić więcej niż 7 uczniów. W innym przypadku możliwe będzie stworzenie grupy międzyoddziałowej (np. w przedszkolu) lub międzyklasowej. Jeżeli nie, dyrektor nie będzie organizował lekcji w danych klasach (kiedy będzie mniej niż 7 osób i nie będzie możliwe połączenie grup). – W szkole podstawowej grupa międzyklasowa może obejmować uczniów klas I–III albo IV–VI, albo VII i VIII – informuje MEN.   

Natomiast jeżeli chodzi o liczbę uczniów w grupie międzyoddziałowej, to  w przedszkolu nie może ona przekraczać 25. Podobnie w klasach I–III szkół podstawowych. W dla pozostałych przypadkach może to być maksymalnie 28 osób. 

Ostry sprzeciw episkopatu. "Zmiany bez porozumienia ze stroną kościelną"

Zmianom, które wchodzą w życie 1 września w drodze rozporządzenia, sprzeciwia się polski episkopat. Bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, poinformował, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną.

Proponowane zmiany dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące. Naruszają one prawo oświatowe i zasady pedagogiczne. Wprowadzają poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii. Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe

– napisano w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. 

 – Komisja Wychowania Katolickiego wciąż przypomina, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Stanowi integralną część wychowania człowieka, służy jego rozwojowi moralnemu i społecznemu, ma duże znaczenie dla poznawania własnej historii i kultury – dodano. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama